Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - recenzja

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego to książka zupełnie wyjątkowa. Zostały w niej opisane losy warszawian podczas powstania w 1944 roku. Narrator utworu jest bezpośrednim obserwatorem i uczestnikiem wydarzeń. Posługuje się dokładnymi datami, zawierza swojej pamięci, przyznaje się do niewiedzy lub do wątpliwości.

Białoszewski opisuje historię jednostkowych ludzi, nie warszawian w ogóle, ale właśnie pojedynczych obywateli-cywili. O powstaniu najczęściej mówi się w kontekście militarnym i narodowościowym, podając bezduszne statystyki. Opisuje się heroizm walących żołnierzy, geniusz dowódców. Analizuje się przyczyny klęski, zastanawia się, dlaczego Rosjanie nie dołączyli do walki. Natomiast rzadko wspomina się o ofierze, jaką ponieśli zwykli, prości ludzie, którym przyszło żyć w walczącej Warszawie – ludzie, którzy zmuszeni byli do opuszczenia swoich domów, porzucenia dobytku swojego życia po to, by schronić się w zimnych i ciemnych piwnicach. Wspólne modlitwy, strach, który potęgował się podczas bombardowań, rozłąka i obawa o najbliższych – to łączyło tych ludzi. Proste bohaterstwo objawiające się w codziennej walce z rzeczywistością.

Na uwagę zasługuje również...

Podobne wypracowania