Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” - charakterystyka Marka Edelmana

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marek Edelman był bojownikiem Żydowskiej Organizacji Bojowej i jednym z dowódców powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19. kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja. Nieliczni powstańcy – według Edelmana było ich 220, inni twierdzą że nawet pół tysiąca – stawili opór Niemcom wkraczającym do dzielnicy żydowskiej w Warszawie, by dokonać jej ostatecznej likwidacji. Getto istniało od niecałych trzech lat, w 1941 roku zamieszkiwało w nim prawie pół miliona Żydów. Głód i terror sprawiały, że liczba mieszkańców ciągle spadała. W połowie 1942 roku Niemcy rozpoczęli masowe wywózki do obozu zagłady w Treblince. W wrześniu w getcie zostało zaledwie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

Marek Edelman wcześnie został sierotą. Ojciec zmarł, gdy chłopiec miał kilka lat, w wieku 14 lat stracił matkę. Edelman należał do Bundu, lewicowej organizacji żydowskiej i już jako dziecko zarabiał na swoje utrzymanie. Opiekowały się nim działaczki Bundu. Edelman twierdzi, że przywódcą powstania został nieco przez przypadek. Kolega, który miał pełnić tę funkcję, załamał się, kiedy Niemcy aresztowali jego dziewczynę. Okazało się, że nie nadaje się na dowódcę.

Edelman, jak zresztą...

Podobne wypracowania