Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - charakterystyka porównawcza Snowballa i Napoleona

Snowball oraz Napoleon to jedni z głównych bohaterów utworu George’a Orwella - „Folwarku zwierzęcego”. Są to młode samce knurów, które hodowano na sprzedaż. Po śmierci Majora to oni stają na czele zwierząt z dworku pana Jonesa.

Jak pisze autor: „Napoleon był sporym knurem rasy Berkshire o dzikim wyglądzie, jedynym z tej rasy na folwarku; choć nie był zeń najlepszy mówca, znano go z tego, że potrafi postawić na swoim. Snowball był bardziej ruchliwy, bardziej wygadany i bystrzejszy, jednak nie posiadał, jak sądzono, tak silnego charakteru, jak tamten”. Zarówno Snowball jak i Napoleon przygotowują grunt pod powstanie mające niedługo wybuchnąć w „Folwarku dworskim”.

Obie te świnie są niezwykle do siebie podobne, szczególnie pod względem charakteru. Są bardzo sprytni, przebiegli, lubią, gdy inni liczą się z ich zdaniem. Dlatego też nie mogą znaleźć ze sobą wspólnego języka. Często się kłócą, a źródłem ich kłótni nie są przekonania, czy poglądy, ale chęć przypodobania się „publiczności”, uzyskanie poklasku oraz poparcia. Gdy jeden z nich ma dobry pomysł, drugi zaraz protestuje, twierdząc, że to durne mrzonki. Nie potrafią dojść do porozumienia. Dogadują się tylko wtedy, gdy zyskują dla ich świńskiej społeczności coraz większe przywileje (na przykład dolewają sobie mleka do karmy, dostają jabłka).

Po zdobyciu częściowej władzy nad zwierzętami Snowball powołuje do życia najróżniejsze organizacje, które jednak nie zyskują przychylności innych zwierząt. Natomiast Napoleon kładzie nacisk na wychowanie młodego pokolenia. Jak się później okazuje robi to tylko po to, aby mieć na swoje usługi posłusznych sługusów (młode szczenięta, które izoluje od urodzenia od reszty folwarku).

W Bitwie pod Oborą szczególnie wyróżnia się Snowball. Dowodzi obroną folwarku, jest dzielny, nie tchórzy w obliczu zagrożenia, stawia sobie za punkt honoru obronę posiadłości. „Snowball dał rozkaz do ataku. On sam pędził prosto na Jonesa, który na widok rozpędzonego knura podniósł dubeltówkę i wypalił. Śruciny przeorały krwawymi pręgami świński grzbiet, a jedna z owiec padła trupem. Nie przerywając biegu Snowball z całej siły uderzył w nogi Jonesa swoimi siedemdziesięcioma kilogramami żywej wagi”. Wiedza pozwala Snowballowi na organizację taktyki, gdyż przeczytał książkę o strategiach i kampanii Juliusza Cezara. To wykorzystał dla wspólnych korzyści. Nie pada natomiast ani jedno słowo o Napoleonie.  

Snowball to w największym skrócie idealista, chodzący z głową w chmurach marzyciel pragnący utopii. Swoje plany próbuje wcielać w życie. Opowiada o możliwości wprowadzenia na farmie ulepszeń, innowacji, dzięki którym wszystkim żyłoby się lepiej, wygodniej. Knur zresztą miał świetny dar przekonywania innych do swoich racji. Oddziałuje na sferę wyobraźni innych. Napoleon natomiast zamiast wysuwać własne pomysły, nieustannie zajmował się krytykowaniem idei Snowballa. Co zauważalne, oboje tylko mówili. Najwięcej kłócili się o wiatrak.

Snowball, mający dobre intencje, chciał postawić wiatrak, aby móc dzięki temu w przyszłości zaoszczędzić pracy zwierzętom, natomiast Napoleon sprzeciwiał się temu zamysłowi tylko dla zasady (sam później wykorzystał go). Napoleon decyduje się usunąć swojego przeciwnika. Wygania go z fermy, strasząc psami. Od tej pory staje się dyktatorem folwarku zwierzęcego. Potrafi być zawistny, kłamliwy. Przekształca fakty na swoją korzyść, zabija, otacza się sługusami.

Nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy zwierząt z folwarku, gdyby do władzy doszedł idealista Snowball. Pewne jest to, że oboje bohaterowie nie różnili się od siebie zbytnio. Jeden miał marzenia, drugi był realistą. Wygrał silniejszy, dzięki strachowi, jaki zasiał wśród swoich niegdyś przyjaciół. Oba charaktery to niezwykle intrygujące postaci.

Podobne wypracowania do George Orwell „Folwark zwierzęcy” - charakterystyka porównawcza Snowballa i Napoleona