Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Utopia” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Szymborskiej „Utopia” to wiersz biały, nierymowany. Podzielony jest na nieregularne części o nierównej liczbie wersów, niekiedy pojedynczych, oderwanych wersach.

Przedmiotem refleksji w wierszu jest Utopia - z języka greckiego „miejsce, które nie istnieje”, oryginalnie państwo o idealnym ustroju politycznym, potocznie mrzonka o lepszym świecie.
W wierszu Szymborskiej Utopia jest synonimem poznania i wiedzy. Autorka kreuje fikcyjną wyspę Wiedzy, tworząc jej geograficzne elementy na podstawie pojęć takich jak Domysł, Oczywistość, Sens, Przekonanie, Pewność itp.

Do wyspy prowadzi droga, lecz nie ma z niej drogi powrotnej. Oznacza to, że nie ma dla człowieka odwrotu, jeśli posiądzie on wiedzę.

Na Wyspie można znaleźć odpowiedź na wszelkie możliwe pytania. Rosną na nim drzewa (tutaj nawiązanie do biblijnego drzewa poznania Dobra i Zła) Słusznego Domysłu i Zrozumienia - jedno z nich splątane, drugie bardzo proste. Są to metafory dociekania do prawdziwego poznania.

Charakterystyczne dla człowieczej kondycji zwątpienia zostają natychmiast rozwiewane przez wiejący na Wyspie wiatr - wiedza nie jest tutaj niczym zmącona, jest zawsze absolutną pewnością.

Końcowa część wiersza ma jednak odmienny...

Podobne wypracowania