Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edward Stachura „Życie to nie teatr” - Czy życie to nie teatr? - rozprawka w kontekście wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Świat jest teatrem – aktorami ludzie” możemy wyczytać w jednej z szekspirowskich sztuk. To zdanie stało się niemalże aforyzmem, we współczesnej polszczyźnie występuje jako postawa kilku związków frazeologicznych, np.: „każdy musi grać swoją rolę” czy przenośni: „teatr życia”, „na scenie życia” itd.

Antyczny topos świata jako teatru (wziął się on z rozważań stoików) bierze na warsztat Edward Stachura – poeta i prozaik należący do literackiego Pokolenia Współczesności (Pokolenie ’56). Wizerunek wiecznie młodego twórcy z gitarą, w traperach, podróżnika jest wciąż żywy dzięki gwałtownej przedwczesnej śmierci poety. Twórca wielokrotnie był utożsamiany z podmiotem lirycznych swoich wierszy, jednak Stachura dementował tę tezę.

Utwór „Życie to nie teatr” skonstruowany jest na bazie antycznej metafory: porównania życia ludzkiego do sceny teatralnej. W wierszu ma miejsce rozmowa dwóch osób, które mają skrajnie różne poglądy na życie. Jako pierwsze zostają przytoczone słowa bohatera lirycznego, który uważa, że: „życie to jest teatr”. Według tej osoby wszystkie nasze działania i aktywności...

Podobne wypracowania