Wisława Szymborska „Nienawiść” - interpretacja i analiza utworu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Utwór ten porusza problem nienawiści w świecie, nie tylko współczesnym, ale ogólnie. Okazuje się, że to okropne uczucie towarzyszy nam każdego dnia i jest przyczyną niemal wszystkich nieszczęść w ludzkości.
Wiersz składa się z ośmiu strof o nieregularnej budowie. Niektóre z nich mają cztery lub pięć wersów, inne zaś osiem. W utworze brakuje rymów, dlatego możemy do nazwać wolny, białym. Najbardziej zaskakującym zabiegiem poetyckim jest upersonifikowanie nienawiści i opisanie jej niemal w taki sposób, jak opowiada się o człowieku. Możemy odnaleźć tu też kilka pytań retorycznych, a osoba mówiąca w wierszu zwraca się do adresata zbiorowego „ Nie oszukujmy się”. Ma na myśli zapewne całą ludzkość.
Podmiot liryczny rozpatruje miejsce i rolę tego uczucia na świecie. Nienawiść jest wszechobecna, bez względu na okoliczności oraz czas historyczny. „Jak dobrze się trzyma” - stwierdza. Świadczy to, iż mimo upływu tysięcy, a nawet milionów lat nienawiść nie zestarzała się, wciąż jest obecna w życiu ludzkim. Następnie osoba mówiąca w wierszu porównuje nienawiść do innych uczuć. Z jej refleksji wynika, iż jest ona najsilniejsza, ma największy wpływ na ludzi, kusi ich i pociąga. Zauważamy tu ciekawą symbolikę życia, ponieważ zostaje ono przedstawione jako wyścig, maraton. Okazuje się, że to właśnie nienawiść jako pierwsza dobiega do mety, jest wytrzymała i pewna siebie. Ma też poklask i uznanie w społeczeństwie, ponieważ nic tak nie jednoczy ludzi jak negatywne uczucia. Nawet braterstwo, jak stwierdza podmiot, nie ma takiej mocy. Potem następuje ironiczne wyliczenie zasług i zalet nienawiści. Jest zdolna, pracowita i szybka - zawsze chętna do współpracy. Tyle już uczyniła na świecie. Splamiła czerwonym kolorem biały śnieg, ponumerowała stronyw księgach od historii, a z ludzi ułożyła martwe „place”. Podmiot liryczny zaprzecza, jakoby nienawiść miała być ślepa. Wręcz przeciwnie, jest uważna i wyrachowana, ma oczy snajpera. Z ostatnich wersów utworu dowiadujemy się, iż „śmiało patrzy w przyszłość”. Oznacza to, że nienawiść będzie towarzyszyła człowiekowi już zawsze. Historia pokazał, że ludzie nie potrafią się jej wyzbyć, ona jest motorem napędowym okrutnych działań. Niestety, prawdopodobnie tak będzie już zawsze.
Upersonifikowana przez Szymborską nienawiść jest przerażająca. Wiersz pokazuje, co to uczucie potrafi uczynić z człowiekiem, jak degraduje jego ludzkość i świat. Widać, że poetka jest bardzo wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, a swoje refleksje przelewa właśnie na papier.
Podobne wypracowania do Wisława Szymborska „Nienawiść” - interpretacja i analiza utworu
- Bajka - Bajka jako gatunek literacki. Ewolucja bajki od starożytności do współczesności
- Zofia Nałkowska - biografia, życiorys
- Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - Symbolizm w „Dzikiej kaczce” Ibsena
- C.S. Lewis „Opowieści z Narnii” - charakterystyka Pana Tumnusa
- Symbolika nazw osobowych w „Czarodziejskiej górze” T. Mann
- Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren XVI” - interpretacja i analiza trenu
- Wartości w życiu człowieka według Jana Twardowskiego - interpretacja wierszy Jana Twardowskiego
- Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - „W pustyni i w puszczy” jako powieść o patriotyzmie? Uzasadnij swoją odpowiedź
- Julio Cortazar - biografia, życiorys
- Hans Christian Andersen „Nowe szaty cesarza” - streszczenie
- Opis fantastycznej postaci - Wymyślony przyjaciel
- Twórczość Tadeusza Różewicza - obraz pokolenia, które przeżyło wojnę w wierszach Różewicza. Opracowanie
- Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - konflikt między idealizmem a realizmem w dramacie
- Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament” - Na czym polega dylemat młodego pokolenia AK-ców w świetle powieści?
- Jan Kochanowski „Pieśń XII” („Nie masz i po drugi raz nie masz wątpliwości”) - interpretacja i analiza pieśni
- Michel de Montaigne - biografia, życiorys
- Stefan Żeromski „Doktor Piotr” - opracowanie, interpretacja opowiadania
- Stanisław Dygat - biografia, życiorys
- Janosik - historia Janosika. Charakterystyka Janosika
- „Kordian” Juliusza Słowackiego - konflikt pokoleń