Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Jeżycjada” - Charakterystyka profesora Dmuchawca

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Profesor Dmuchawiec jest postacią pojawiającą się niemal we wszystkich tomach cyklu autorstwa Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Jeżycjada”. Po raz pierwszy spotykamy się z nim w rozpoczynającej popularną serię dla młodzieży powieści „Szósta klepka”, pochodzącej z 1977 roku. Dmuchawiec jest tutaj wychowawcą klasy w poznańskim liceum poligraficznym, do którego uczęszcza główna bohaterka książki – Celestyna Żak.

Nauczyciel języka polskiego odegra także znaczącą rolę w tomie zatytułowanym „Kwiat kalafiora”, stanowiącym trzecią część cyklu. Jego dobrotliwe i otwarte na innych ludzi usposobienie zainspiruje jego uczniów do utworzenia grupy badającej reakcje na tzw. Eksperymentalny Sygnał Dobra w postaci uśmiechów rozdawanych na ulicy przypadkowo napotkanym osobom. Stanie też w obronie młodych ludzi w sytuacji, gdy w wyniku donosu wścibskiej sąsiadki zostaną oni oskarżeni o spiskowanie i rozprowadzanie narkotyków.

Metody wychowawcze starego profesora znacząco różnią się od tych, jakie stosują wobec uczniów liceum poligraficznego inni nauczyciele. Dmuchawiec przeprowadza wśród swoich wychowanków ankiety, które mają pomóc trafniej ocenić ich charakter...

Podobne wypracowania