Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tybet - konflikt w Tybecie - przyczyny, opis, skutki - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

zbrojne. Tybetańczycy, zdobywając poparcie USA, utworzyli ruch oporu – tzw. Czuszi Gangdrug – którego działania destabilizowały sytuację w kraju. W 1959 r. wybuchło kolejne powstanie, brutalnie stłumione przez armię chińską, w czasie którego Dalajlama (przywódca Tybetu) przedostał się do Indii, gdzie w kolejnych latach utworzył Tybetański Rząd na Uchodźstwie. Rząd ten nie jest uznawany ani przez Chiny, ani przez żaden inny rząd na świecie, sprawnie jednak realizuje swoje funkcje koordynacji pomocy udzielanej Tybetowi, stanowi także rodzaj samorządu dla tybetańskiej mniejszości w Indiach.

Tybet szczególnie ucierpiał w czasie tzw. Rewolucji Kulturalnej, która trwała w Chinach w latach 1966-1969 (a nawet do 1976 r.). Jednym z jej przejawów było niszczenie wszelkich śladów i przejawów religijności, stąd w Tybecie doszczętnie zniszczono tysiące świątyń i klasztorów oraz inne zewnętrzne symbole buddyzmu (stupy, flagi modlitewne).

Pod koniec lat 80. Dalajlama przedstawił program pokojowy, w którym zrezygnował z niepodległości Tybetu, proponując w Tybecie utworzyć samorządną strefę pokojową. Propozycja Dalajlamy została jednak odrzucona. Od lat 90. Chiny kontynuują politykę zmniejszania znaczenia religii....

Podobne wypracowania