Wojna opiumowa - wojny opiumowe w Chinach - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wojny opiumowe to określenie trzech wojen (niektórzy dwie ostatnie wojny rozpatrują jako jeden konflikt), jakie rozegrały się w XIX wieku między Chinami a Wielką Brytanią i Francją (dwie ostatnie wojny). Przyczyną wojen była ekspansywna polityka kolonialna Wielkiej Brytanii i Francji, które dążyły do wymuszenia licznych ustępstw handlowych na Chinach.
Pierwsza wojna opiumowa (1839-1842) rozpoczęła się w momencie wprowadzenia przez Chiny zakazu importu opium i zniszczenia brytyjskiego statku handlowego (statek pochodził z Kompanii Wschodnioindyjskiej). Zniszczono wówczas 20 tysięcy skrzyń opium, które sprowadzali Brytyjczycy do Chin dla zapewnienia bilansu płatniczego. W tej sytuacji Wielka Brytania interweniowała zbrojnie w trosce o interesy własne i przemytników opium (powszechność tego narkotyku w Chinach była bardzo na korzyść Brytyjczyków). Brytyjskie okręty w krótkim czasie zajęły Kanton i inne miasta wybrzeża, także Szanghaj. Wojna skończyła się podpisaniem pokoju nankińskiego 29 sierpnia 1842 roku, w którym Chiny zobowiązały się do wypłaty wysokich kontrybucji. Co więcej, Chiny otworzyły porty pięciu miast na rzecz europejskich statków, zniesiono wszelkie ograniczenia w imporcie opium, a także odstąpiono Brytyjczykom Hongkong.
Druga i trzecia wojna opiumowa (jak wspomniano nieraz traktuje się je jako jeden konflikt – 1856-1860) były spowodowane ponownymi próbami narzucenia Chinom warunków nieograniczonego handlu przez Wielką Brytanię i Francję. W Chinach trwał wówczas kryzys gospodarczy, jednak chiński rząd odrzucił propozycję Europejczyków. Pretekstem wojny stało się zatrzymanie przez Chińczyków statku handlowego pływającego pod brytyjską banderą pod zarzutem piractwa i przemytu opium. Siły francusko-brytyjskie zbombardowały Kanton, zniszczyły także kilka portów niedaleko Pekinu. W 1858 r. przedstawiciele Chin w Tianjin podpisali kolejny pokój, w którym zgadzano się na kontrybucję i akceptowano europejskich ambasadorów.
Ostatni konflikt wybuchł w momencie, gdy spróbowano zatrzymać statki wiozące delegacje europejskie mające ratyfikować warunki pokoju. W ostatniej fazie wojen opiumowych Brytyjczycy zajęli Pekin. Pokój podpisany w Pekinie potwierdzał warunki pokoju z Tianjin – otwarcie handlu, zniesienie ograniczeń dla opium, przekazanie Brytyjczykom Hongkongu wraz z półwyspem Ciulung.
Podobne wypracowania do Wojna opiumowa - wojny opiumowe w Chinach - opracowanie
- Antoni Ponikowski - biografia, życiorys
- Neville Chamberlain - biografia, życiorys
- Eugeniusz Kwiatkowski - biografia, życiorys
- Władysław Grabski - biografia, życiorys
- Ignacy Daszyński - biografia, życiorys
- Jan Kucharzewski - biografia, życiorys
- Marian Langiewicz - biografia, życiorys
- Clement Attlee - biografia, życiorys
- Prezydent Wilson - charakterystyka prezydentury Woodrowa Wilsona. Opracowanie
- Jerzy VI - biografia, życiorys
- Oscar Romero - biografia, śmierć, zasługi
- Traktat brukselski - postanowienia, znaczenie, cele
- Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku - ANZUS - cele, organizacja, członkowie
- Doktryna Hallsteina - definicja, wyjaśnienie, opracowanie
- Wyścig kosmiczny - definicja, przebieg, opracowanie
- Zimna wojna - wyścig kosmiczny - skutki, znaczenie, opracowanie
- Zimna wojna - wyścig zbrojeń w trakcie zimnej wojny. Skutki, znaczenie
- Wyścig zbrojeń - traktaty - traktaty w sprawie zbrojeń. Opracowanie
- Leonid Breżniew - biografia, życiorys
- Doktryna Busha - definicja, charakterystyka. Opracowanie