Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bilans wypraw krzyżowych - strona 2

wyprawy krzyżowe, średniowiecze, Jerozolima, opracowanie, J. J. Dassy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

rycerskiego). W odpowiedzi na zapotrzebowanie powstawać zaczęły zakony rycerskie – zakonnicy i bracia-rycerze nie tylko modlili się i oddawali kontemplacji, ale również aktywnie, na polu bitwy, walczyli o w obronie wiary i ideałów. Ponadto majątek kościelny uległ zwielokrotnieniu – w zamian za niezbędną podczas wyprawy gotówkę hierarchowie przejmowali od rycerstwa majątki ziemskie. Nie można pominąć faktu, iż w owym czasie nastąpiło ugruntowanie wiary chrześcijańskiej na kontynencie (widoczne było to zwłaszcza w formie coraz częściej organizowanych pielgrzymek).

Dla miast włoskich i w mniejszym stopniu również francuskich, krucjaty były niezwykle dochodowym interesem. To one bowiem odpowiedzialne były za zaopatrzenie walczących w niezbędne towary (handel lewantyński). Znacząco wzrosła produkcja statków, rozwijały się techniki żeglarskie. Wszystko to wpływało na rozwój nauki i kultury, te z kolei wymogły przyspieszenie przemian gospodarczych i społecznych w Europie.

Efekty wyżej przytoczone nie są jednak w stanie zrównoważyć tragicznego oblicza ekspedycji Krzyżowców. Krucjaty pochłonęły tysiące istnień ludzkich (bardzo często zupełnie przypadkowych i niewinnych), które ginęły zarówno na...

Podobne wypracowania