Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bilans wypraw krzyżowych - strona 3

wyprawy krzyżowe, średniowiecze, Jerozolima, opracowanie, J. J. Dassy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

na polach walki, jak i z powodu głodu oraz różnych chorób. Bardzo szybko okazało się również, iż ze szlachetnymi hasłami odnowy moralnej wyprawy te mają mało wspólnego. Rycerze zabijali, gwałcili, plądrowali jeszcze zanim dotarli do celu swych podróży. Zdobycie Konstantynopola doprowadziło w do rzeczywistego niszczenia źródła olbrzymiej cywilizacji.

Stopniowo nasilały się na Zachodzie postawy antysemickie – już w XIII wieku zdarzało się, że Żydzi zmuszani byli zasiedlać specjalnie wyznaczone dzielnice, w których zobowiązani zostali do noszenia specjalnych oznak. Zbliżenie się cywilizacji łacińskiej i arabskiej było jedynie pozorne, islam bowiem znalazł się w ostrej opozycji do chrześcijaństwa.

Ostatecznie dosyć wysoką cenę za nieudane wyprawy zapłacić musiał również Kościół. Upadek autorytetu papiestwa doprowadzić miał już wkrótce (w 1378 roku) do powstania schizmy zachodniej, która na prawie 40 lat sparaliżowała działalność Stolicy Apostolskiej.

Podobne wypracowania