Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anzio 1944 - Bitwa o Anzio

bitwy, Niemcy, II wojna światowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sukces operacji „Avalanche”, czyli alianckiego lądowania na południu Włoch w okolicach Salerno zmusił siły niemieckie do wycofania się na północ. Zgodnie z zamysłem sztabowców Wermachtu, obrona zorganizowana została wzdłuż tzw. Linii Gustawa, czyli pasa umocnień niemieckich przecinających Półwysep Apeniński w najwęższym miejscu o długości ok. 130 km, opartym na trudnych do zdobycia rzekach oraz wzgórzach. Od października 1943 do stycznia 1944 r. wojska alianckie bezskutecznie usiłowały sforsować umocnione pozycje niemieckie, notując przy tym duże straty - ukształtowanie terenu wyraźnie sprzyjało obrońcom, ponieważ sprzymierzeni praktycznie nie mieli możliwości wykorzystania swojej przewagi jaką posiadali w wojskach pancernych.

Pierwsze plany przeprowadzenia desantu za linią wroga pojawiły się już pod koniec 1943 r., kiedy to gen. Clark rozpoczął przygotowania do operacji „Shingle”, czyli lądowania niewielkiej części wojsk amerykańskich w okolicach portu Anzio, na południe od Rzymu. Jednak z powodu niewystarczających sił oraz problemów z zaopatrzeniem plany te musiały zostać odłożone w czasie. Do planów założeń „Shingle” powrócono niedługo to zmianie głównodowodzących całą operacją...

Podobne wypracowania