Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reformy kulturalne Karola Wielkiego - szkolnictwo, sztuka - „Renesans karoliński”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W celu zapewnienia tworzącemu się państwu frankijskiemu wykwalifikowanej i kompetentnej kadry urzędniczej, Karol Wielki postanowił dokonać gruntownej reformy systemu szkolnictwa.

Jako, iż niemal cała edukacja wówczas leżała na barkach duchowieństwa, to właśnie tą grupą ambitny król zajął się na samym początku. Ogólna chęć podniesienia poziomu wykształcenia duchownych miała na celu lepsze przygotowanie ich do sprawowanych funkcji duszpasterskich oraz edukacyjnych - do tej pory większośc z nich nie znała nawet dobrze łaciny, bez czego nie mogło być mowy o skutecznej pracy w oparciu o Pismo Święte. Monarcha zapowiedział ponadto, że biskupstwa będą obsadzane stopniowo duchownymi, którzy mają najlepsze wykształcenie. Za panowanie Karola znacznie podniósł się poziom nauczania w szkołach klasztornych, w których nauczano odtąd w usystematyzowany sposób dwustopniowy: najpierw wykształcenie niższe (trivium), czyli gramatykę, retorykę i dialektykę a następnie wykształcenie wyższe (quadrivium), tzw. arytmetykę, geometrię, astronomię i muzykę kościelną. Ponadto dzięki masowej akcji przepisywania ksiąg w tzw. skryptoriach, znacznie polepszył się dostęp do niektórych z nich. Nad całością zmian w kwestii szkolnictwa i edukacji w państwie...

Podobne wypracowania