Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Jagiellończyk na tronie Polski i Litwy - Panowanie Kazimierza Jagiellończyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Jagiellończyk urodził się w roku 1427 w Krakowie jako najmłodszy syn panującego króla Władysława Jagiełły. W chwili śmierci ojca w roku 1434 był jeszcze małoletni, więc korona przypadła jego starszemu, aczkolwiek dopiero 10-letniemu bratu, Władysławowi. Młody książę dorastał pod opieką krakowskiego biskupa, Zbigniewa Oleśnickiego.

W roku 1440 zostaje zamordowany Wielki Książę Litewski Zygmunt Kiejstutowicz, a pretendentów do objęcia po nim tronu jest co najmniej trzech, wśród nich książę Kazimierz, popierany przez panów polskich. Bojarzy litewscy niechętnie zapatrujący się na bliską unię polsko-litewską, postanowili wybrać właśnie brata króla Władysława III, licząc że pozwoli im to uzyskać większą niezależność. 29. czerwca roku 1440 w Katedrze Wileńskiej młody Kazimierz został wybrany Księciem Litewskim, co de facto oznaczało zerwanie unii personalnej pomiędzy Rzeczpospolitą w Litwą. Spokojne rządy Kazimierz sprawował jedynie cztery lata, bowiem w roku 1444 podczas wyprawy przeciwko Turkom zginął król Władysław III, zwany od tej pory (od miejsca swojej śmierci) Warneńczykiem. Naturalnym kandydatem do objęcie tronu po zmarłym władcy wydawał się jego młodszy brat, ale spory pomiędzy stronnictwami aż do czerwca roku 1447...

Podobne wypracowania