Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rumunia po II wojnie światowej - sytuacja Rumunii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wpływy komunistów w Rumunii, która należała po wojnie do bloku państw demokracji ludowej, już podczas trwania II wojny światowej były silnie zaznaczone. W roku 1943 powstał AFP - Antyhitlerowski Front Patriotyczny, skupiający w swych szeregach komunistów. Na czele komunistów stał Istvan Foris. Opozycja przyłączyła się późno, bo dopiero rok po powstaniu AFP - w roku 1944 został utworzony Blok Partii Demokratycznych. Obserwując te wydarzenia, szybko jednak interweniował Związek Radziecki, opowiadając się za wzmocnieniem znaczenia komunistów.

Nie byli oni jednak na tyle silni, aby móc przejąć władzę. Swoje przekonania głosili przez liczne demonstracje uliczne. Pod wykrzykiwanymi hasłami domagano się przeprowadzenia weryfikacji wśród byłych urzędników. Starano się tłumić te demonstracje, ale wówczas bardzo mocno protestowała Moskwa. Interweniowała zbrojnie, w lutym 1945 roku, kiedy to kolejne demonstracje zakończyły się śmiercią kilku osób, biorących w nich udział. Z Moskwy wystosowano ultimatum dla króla Rumunii, żądając utworzenia rządu, w którym znaczenie będą posiadali komuniści. Rząd został powołany, ale nie został uznany przez Zachód. Wówczas król Michał I zwrócił...

Podobne wypracowania