Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kraje Naddunajskie w czasach panowania Oktawiana Augusta

Kiedy Oktawian August przejął panowanie nad Imperium, okazał się nie tylko wspaniałym dowódcą, ale również politykiem i administratorem. Dzięki jego polityce Imperium Romanum umocniło się i weszło w posiadanie nowych ziem. Największym bez wątpienia osiągnięciem jego panowania było definitywne oparcie północnej granicy Imperium na rzece Dunaj.

Mimo iż podbój Galii przedalpejskiej odsunął nieco granicę ze światem barbarzyńskim od Rzymu to bezpośrednie sąsiedztwo walecznych plemion germańskich na terenach dzisiejszych południowych Niemiec oraz Austrii stanowiło pewien problem dla mieszkańców Italii. W 15 r. p.n.e. rzymska armia pod wodzą Druzusa oraz Tyberiusza pokonała koalicję plemion germańskich pod przewodnictwem Retów a na zajętych ziemiach w górnym biegu Dunaju zostały zorganizowane dwie nowe prowincje: Recja ze stolicą w Augusta Vindelicorum (dzisiejszy Augsburg) oraz Norikum ze stolicą w Virunum.

Wcześniejszy podbój przez Krassusa (syna byłego triumwira) Mezji, czyli terenów na południe ujścia Dunaju gdzie obecnie leżą Bułgaria oraz Serbia, w roku 29 p.n.e. w połączeniu z podbojami z 15 r. p.n.e. stwarzał już solidne podstawy pod mocarstwową pozycję Rzymu w tej części Europy. Najdłużej opierała...

Podobne wypracowania