Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy poświęcenie się jakiejś idei zawsze wymaga wyrzeczeń? Odpowiedz i uzasadnij swoją opinię

Idea (gr. kształt, gatunek) jest to myśl przewodnia, która wyznacza cel i kierunek działania, twórczości naukowej, artystycznej itp.

Podążanie w życiu według takiej ukierunkowanej myśli i poświęcenie się jej, bez względu na to, jakiej dziedziny życia ona dotyczy, według mnie nie może do końca obyć się bez strat. Już w samej definicji poświęcenia znajduje się przecież element ponoszenia ofiary, gdy dana postawa będzie tego wymagała.

Jeżeli człowiek podejmuje się w życiu jakiegoś zadania, zwłaszcza takiego, które naznaczone jest jego ambicją i spełnianiem potrzeb intelektualnych, duchowych, emocjonalnych itd., to wiele przypadków poświadcza, że wówczas wkłada w to niemal całe swe serce, czas, energię, a przez to zaniedbuje i spycha na margines pozostałe sfery aktywności życiowej.

Jak wiadomo, jeśli coś ma być wykonane dobrze, jeśli nie zależy nam na półproduktach i namiastkach, bo wtedy wkład włożony w przedsięwzięcie wydaje się stracony, to zawsze liczyć się trzeba z tym, że idea wiodąca ku jakiemuś celowi stanie się dominantą naszego życia. Oczywiście nie oznacza to strat we wszystkich innych aspektach, ale przynajmniej w części z nich. To zależy od wielkości, rozmachu idei, która nam przyświeca. Bywają przedsięwzięcia...

Podobne wypracowania