Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy poświęcenie się jakiejś idei zawsze wymaga wyrzeczeń? Odpowiedz i uzasadnij swoją opinię

Idea (gr. kształt, gatunek) jest to myśl przewodnia, która wyznacza cel i kierunek działania, twórczości naukowej, artystycznej itp.

Podążanie w życiu według takiej ukierunkowanej myśli i poświęcenie się jej, bez względu na to, jakiej dziedziny życia ona dotyczy, według mnie nie może do końca obyć się bez strat. Już w samej definicji poświęcenia znajduje się przecież element ponoszenia ofiary, gdy dana postawa będzie tego wymagała.

Jeżeli człowiek podejmuje się w życiu jakiegoś zadania, zwłaszcza takiego, które naznaczone jest jego ambicją i spełnianiem potrzeb intelektualnych, duchowych, emocjonalnych itd., to wiele przypadków poświadcza, że wówczas wkłada w to niemal całe swe serce, czas, energię, a przez to zaniedbuje i spycha na margines pozostałe sfery aktywności życiowej.

Jak wiadomo, jeśli coś ma być wykonane dobrze, jeśli nie zależy nam na półproduktach i namiastkach, bo wtedy wkład włożony w przedsięwzięcie wydaje się stracony, to zawsze liczyć się trzeba z tym, że idea wiodąca ku jakiemuś celowi stanie się dominantą naszego życia. Oczywiście nie oznacza to strat we wszystkich innych aspektach, ale przynajmniej w części z nich. To zależy od wielkości, rozmachu idei, która nam przyświeca. Bywają przedsięwzięcia szeroko zakrojone, ale i nieco mniejsze, co oznacza, że tym większe poświęcenie, im większy cel.

Moim zdaniem jednak, jeśli chce się w życiu osiągnąć równowagę i nie zmarnować jedynego danego nam czasu, to należy zastanowić się, jak bardzo ważne jest dla nas to, co nie wiąże się z realizacja ambicji. Są przecież ludzie, dla których najdogodniejszym modelem życia jest właśnie całkowite zatracenie się w działaniu i to stanowi wypełnienie ich egzystencji. Inni natomiast – choć chcą się realizować w danej dziedzinie – mają również silną potrzebę obecności czegoś więcej obok siebie i w sobie.

Idee wymagają poświęceń, ale to od człowieka zależy, co i w jakim stopniu poświęci dla ich realizacji. Zawsze jest jakiś wybór i sami decydujemy o swym losie.

Podobne wypracowania do Czy poświęcenie się jakiejś idei zawsze wymaga wyrzeczeń? Odpowiedz i uzasadnij swoją opinię