Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - geneza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W swojej odpowiedzi odnieś się do słów W. Churchilla dotyczących tych wydarzeń: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”
W lipcu 1940 r. Luftwaffe zaatakowało Wielką Brytanię. W skład angielskiego lotnictwa wchodziły także jednostki polskie, w tym Dywizjon 303. Mimo że wszedł on do walki dopiero pod koniec sierpnia, zaliczył najwięcej zestrzeleń niemieckich samolotów, bo aż 126. Był to najlepszy wynik wśród wszystkich dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie o Anglię.

Arkady Fiedler podczas II wojny światowej przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam zastanawiało go, dlaczego nikt nie postanowił opisać bohaterskich czynów pilotów Dywizjonu 303. Dzięki wstawiennictwu generała Sikorskiego, sam spotkał się z pilotami i opisał ich losy w książce zatytułowanej tak samo jak nazywała się ich jednostka lotnicza. Dzieło Fiedlera było wydawane w Polsce przez Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze, dzięki czemu mogło krzepić ducha rodaków i dodawać im otuchy w bohaterskiej walce z okupantem.

Churchill powiedział: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Jego słowa najdoskonalej...

Podobne wypracowania