Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - geneza utworu

W swojej odpowiedzi odnieś się do słów W. Churchilla dotyczących tych wydarzeń: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”
W lipcu 1940 r. Luftwaffe zaatakowało Wielką Brytanię. W skład angielskiego lotnictwa wchodziły także jednostki polskie, w tym Dywizjon 303. Mimo że wszedł on do walki dopiero pod koniec sierpnia, zaliczył najwięcej zestrzeleń niemieckich samolotów, bo aż 126. Był to najlepszy wynik wśród wszystkich dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie o Anglię.

Arkady Fiedler podczas II wojny światowej przez Francję dotarł do Wielkiej Brytanii. Tam zastanawiało go, dlaczego nikt nie postanowił opisać bohaterskich czynów pilotów Dywizjonu 303. Dzięki wstawiennictwu generała Sikorskiego, sam spotkał się z pilotami i opisał ich losy w książce zatytułowanej tak samo jak nazywała się ich jednostka lotnicza. Dzieło Fiedlera było wydawane w Polsce przez Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze, dzięki czemu mogło krzepić ducha rodaków i dodawać im otuchy w bohaterskiej walce z okupantem.

Churchill powiedział: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Jego słowa najdoskonalej obrazują bohaterstwo polskich lotników, walczących za kraj, który nie był ich ojczyzną. Piloci ci latali na starych maszynach, będących zdecydowanie gorszymi niż sprzęt przeciwnika. Nie przeszkodziło im to jednak stać się bardzo skuteczną i niebezpieczną jednostką. Ich wkład w obronę Wielkiej Brytanii przed niemieckimi zakusami jest nie do przecenienia. Świadomość tak bohaterskich czynów dokonywanych przez Polaków była potrzebna rodakom walczącym w podziemiu lub w oddziałach partyzanckich. Dlatego opisane przez Fiedlera losy Dywizjonu 303 cieszyły się wielką popularnością wśród polskich żołnierzy.

Zamysłem autora było zapewne utrwalenie wielkiej waleczności polskich lotników  w walce z hitlerowskimi Niemcami. Książka była kierowana przede wszystkim do rodaków, by nieść im otuchę w tym ciężkim czasie. Wspaniała odwaga bohaterów „Dywizjonu 303” została jednak doceniona na całym świecie, co może stać się powodem do dumy dla każdego Polaka.

Podobne wypracowania do Arkady Fiedler „Dywizjon 303” - geneza utworu