Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Albert Camus „Dżuma” jako powieść-parabola - cechy

Już motto, jakie wybrał Camus dla swojej powieści, świadczy o jej zamierzonym parabolicznym charakterze. Pisarz posłużył się słowami Daniela Defoe: „Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś innego, co nie istnieje”. Na tym właśnie polega istota paraboli, na ukazaniu poprzez prostą i realistyczną fabułę, bardziej złożonych i uniwersalnych prawidłowości dotyczących ludzkiego życia.

„Dżuma” nie jest klasycznym przykładem przypowieści, ponieważ jej fabuła i bohaterowie nie są schematyczni ani uproszczeni, jej paraboliczny charakter wynika przede wszystkim z możliwości alegorycznego odczytania. Przedstawione zdarzenia nie ograniczają się do wydarzeń z Oranu, ale odnoszą się do całej ludzkości. Dżuma symbolizuje wszelkie zło istniejące na świecie, a zachowania bohaterów to obraz różnych postaw człowieka wobec zagrożenia. Tytułowa dżuma może więc być rozumiana jako choroba, ale równie uprawnione jest interpretowanie jej w znaczeniu innych kataklizmów spadających na ludzi, jak na przykład wojna.

Autor daje czytelnikowi wiele wskazówek, mających naprowadzić go na to drugie alegoryczne znaczenie. Takim zabiegiem jest między innymi...

Podobne wypracowania