Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralność Pani Dulskiej” - kryzys moralności mieszczaństwa - kołtuneria i filisterstwo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kołtuneria i filisterstwo to określenia na moralny upadek mieszczaństwa końca XIX i początku XX wieku. Zapolska zdaje się wołać za Cyceronem: „O tempora! O mores!”, przenosząc oburzenie z powodu rozluźnienia norm etycznych i postaw w czasy sobie współczesne. W dramacie „Moralność Pani Dulskiej” autorka wyraźnie ukazuje zepsucie społeczeństwa, które zaczyna się od środka, od podstawowej jednostki zbiorowości nie tylko mieszczańskiej, jaką jest rodzina.

Dla przybliżenia problemu Zapolska stworzyła postać niezapomnianą w literaturze polskiej i europejskim dramacie – Anielę Dulską. Dulska jest osobą wyznającą pewne zasady, które są nienaruszalne i święte. Walka z nimi to donkiszoteria, Aniela Dulska to osoba nieznosząca sprzeciwu. Skutki wprowadzania w życie jej wartości są widoczne: Hanka odchodzi z tysiącem koron w ręce i niechcianym dzieckiem Zbyszka, co Dulska kwituje: „Będzie można znów zacząć żyć po bożemu...”. Felicjan ogranicza życie do pracy urzędniczej i domu, nawet na spacery wychodzi w mieszkaniu, a kiedy chce zażyć odrobiny przyjemności i swobody, musi kraść i oszukiwać. Hesia w tajemnicy przed matką – dwulicowości uczy się od dzieciństwa – kokietuje studentów, marzy o nocach...

Podobne wypracowania