Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw buntu w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bunt jest uczuciem znanym chyba każdemu człowiekowi. Jest on odpowiedzią ludzkiego organizmu i psychiki na traktowanie niezgodne z jego oczekiwaniami i prawami. Według psychologów i socjologów jest on odrzuceniem akceptowanych zachowań i norm społecznych odnośnie osiągania zamierzonych celów i zastąpienie owych norm innymi, wypracowanymi przez samego siebie.

Buntownik jest indywidualistą, często również idealistą. U podstaw buntu leży swoista niezgodność naszej wizji świata oraz rzeczywistości, w której się znajdujemy. Buntować się możemy przeciwko wszystkiemu; czasem stawiając bunt jako cel sam w sobie.

Biblija historia Adama i Ewy opowiada dzieje pierwszego grzechu. Istnieje jednak pewna alternatywna ścieżka interpretacyjna, pozwalająca na uznanie losów pierwszych ludzi za losy pierwszych buntowników. Ich natura skłoniła ich do zadawania pytań, na które nie chciano udzielić im odpowiedzi. Popełnili więc grzech, buntując się przeciwko boskim nakazom i zakazom, za co zostali ukarani wypędzeniem z raju, lecz równocześnie posiedli pożądaną wiedzę.

W mitologii obecna jest cała panorama postaci buntowników. Przykładem takowego jest Prometeusz, który wykrada bogom ogień, by móc...

Podobne wypracowania