Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Koniec wieku XIX” - interpretacja, opracowanie, problematyka manifestu

Fin de siécle był bardzo trudnym okresem dla ówczesnych artystów. Brak wiary w wypracowane wcześniej wartości, poczucie schyłku, zagrożenia, marazm i spleen tworzyły mieszankę wybuchową, która rozsadzała głowy dekadentów.

Próbowali oni znaleźć ukojenie w nadużywaniu alkoholu i narkotyków oraz w oddawaniu się rozpuście. Jednakże działania mające na celu zatopienie rozterek duchowych w doczesnych przyjemnościach nie przynosiły oczekiwanego efektu. Twórców ogarniała rezygnacja, obojętność i poczucie beznadziei istnienia. Czuli się wypaleni, przeświadczeni o bezsensowności podejmowania jakichkolwiek działań, gdyż wszelkie podejmowane próby stworzenia czegoś nowatorskiego kończyły się rozczarowaniem i niespełnieniem.

Właśnie o kondycji duchowej dekadenta opowiada wiersz „Koniec wieku XIX”. Kazimierz Przerwa-Tetmajer uważany jest za czołowego przedstawiciela polskiego modernizmu w jego wersji pesymistycznej. Negacja wcześniejszych wartości, pragnienie ucieczki w niebyt, czego efektem była chęć oddania się „nirwanie”, dominowała w poezji młodopolskiego artysty.

W pierwszej zwrotce wymienione są „przekleństwo” oraz „ironia” jako ewentualne remedia...

Podobne wypracowania