Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - charakterystyka księdza Piotra

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ksiądz Piotr jest jedną z postaci, która pojawia się w trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Stanowi on przeciwieństwo Konrada - bohatera romantycznego, niewahającego się stanąć w szranki z Bogiem.

Pierwszą cechą, jaką należy mu przypisać jest pokora. Wielokrotnie nawołuje do niej współwięźniów. Poświadczeniem tego mogą być następujące słowa: „Upokórzmy się Panu i zróbmy akt skruchy”. Nawet w momencie, kiedy bernardyn toczy walkę ze złym duchem, czyni to w spokoju i wierze w siłę Boga, który przez niego przemawia.

Z pokorą wiąże się podporządkowanie wyrokom Najwyższego. Ksiądz Piotr nie pragnie przeciwstawiać się boskiej woli, jest człowiekiem pragnącym wypełniać ją jak najpełniej. Podczas sceny wypędzania złego ducha padają z jego ust następujące słowa: „Nie wyjdziesz, aż się upodoba Bogu”. To pokazuje, jak wielka była wiara zakonnika, jak głęboko był on przekonany o boskim wpływie na kształt świata.

Pomimo oddania, jakie przejawiał względem Boga, był on bardzo głęboko przekonany o swojej wolności. Nie był więźniem nienawiści, żył zgodnie z rozkazami Najwyższego,co dawało mu poczucie bezpieczeństwa. „Jeśli kto władzę cierpi, nie mów, że jej słucha; /...

Podobne wypracowania