Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hans Christian Andersen „Nowe szaty cesarza” - streszczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dawno temu żył sobie pewien cesarz, który uwielbiał piękne i drogie stroje. Nie przejmował się sprawami wojska, nie dbał o poddanych ani sztukę, ponieważ cały swój czas spędzał w garderobie.

Pewnego dnia do miasta przybyli dwaj oszuści, podający się za tkaczy, którzy potrafią wyszywać niesamowite tkaniny. Miały być one niewidzialne dla głupców i ludzi niegodnych swoich stanowisk. Cesarz zapragnął mieć takie szaty i zapłacił oszustom. Oni zaś rozstawili w mieście warsztaty tkackie i udawali, że pracują. Po kilku dniach władca chciał ocenić efekty pracy, więc wysłał do warsztatu najbardziej zaufanego ministra. Poszedł on zobaczyć niesamowite materiały, jednak wcale ich nie zobaczył.

Oszuści pokazywali mu tkaniny i krosna, a minister, nie chcąc wyjść na głupca podziwiał je i zachwycał się. Tkacze zażądali więcej pieniędzy i kontynuowali pracę. Jakiś czas później inny urzędnik na polecenie cesarza wybrał się do warsztaty, aby zobaczyć stroje. Podobnie jak poprzednik, nic nie widział, ale bojąc się ośmieszyć, a co gorsza stracić pracę, podziwiał dzieła oszustów. Opowiedział potem cesarzowi o wspaniałych strojach, które są dla niego przygotowywane. Wreszcie sam władca zapragnął zobaczyć te cudowne materiały, jakie szykowano...

Podobne wypracowania