Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” - ideał władcy w pieśni Kochanowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pieśń Jana Kochanowskiego pod tytułem „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” jest utworem skierowanym do ludzi, którzy stoją przy sterze państwowym i posiadają władzę, z której powinni zrobić dobry użytek. Kochanowski podkreśla, ile od takich osób zależy dobro ojczyzny. Pouczając i zwracając uwagę na najistotniejsze problemy, jednocześnie pokazuje, jak prawidłowo pożytkować czasy swojego panowania. Z pieśni poety wysnuwa się obraz ideału władcy – władcy doskonałego.

Ludzie, którzy rządzą, mają po swojej stronie sprawiedliwość. Rządzą słabszymi, którymi powinni opiekować się, jak Bóg owieczkami Bożymi. Idealny władca to ten, który stoi po stronie słabszych i pokrzywdzonych i władzę wykorzystuje dla dobra prostego ludu. Rządzący zasiadają na ludzkich tronach. Pod ich ręką znajdują się pomniejsi, zwyczajni – „stado boże”: „Wy, mówię, którym, ludzi paść poruczono/ I zwierzchności nad stadem bożym zwierzono”.

Powinnością tych ludzi jest czuwanie nad bezpieczeństwem ludu. Idealny władca to ten, który nad swój urząd ceni bardziej wdzięczność innego człowieka. Ponadto musi wiedzieć, że nad nim znajduje się jeszcze jeden pan – Bóg,...

Podobne wypracowania