Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Holocaust w literaturze - Literatura Holocaustu - opracowanie

Holocaust, Holocaust w literaturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek XX kazał zwątpić w człowieka. Wydarzenia, które się w nim rozegrały, zniszczyły raz na zawsze wiarę w pierwotnie dobrą naturę ludzką. Okryły nas niegasnącym wstydem i naznaczyły nasze twarze milczącą żałością. Oto zdarzyło się w dziejach ludzkości, że wymordowany został niemalże cały naród. W cywilizowanym, nowoczesnym świecie dano głuche przyzwolenie na zbrodnię, która zawsze będzie wołać o pomstę do nieba. Wyraz „Holocaust” każdego z nas powinien napawać smutkiem i odrazą. Właśnie za nim kryje się niewypowiedzianie odrażające morderstwo nie jednego, dziesięciu, stu – lecz ponad pięciu milionów Żydów; ludzi takich jak my, tak samo marzących jak my, śmiejących się, pracujących, wierzących, tak samo radujących się i cierpiących. Dlaczego więc ludzkość pozwoliła, by na naszych oczach rozegrała się tak straszna rzeź? Od lat odpowiedzią jest tylko głuchy powiew wiatru żałośnie przelatującego nad cmentarnymi mogiłami. A jednak jest miejsce, gdzie umarli mają swój głos, gdzie pamięć o nich nie ginie i gdzie trwać będzie zawsze – jest nim literatura.

Pisarze nie mogli przejść obojętnie wobec tego wynaturzenia i choć pytano ze zgrozą, czy „możliwa jest literatura po drugiej wojnie światowej”, sami...

Podobne wypracowania