JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Język polski - strona 150 wypracowanie
-
Udowodnij, że Lord Jim jest postacią tragiczną – „Lord Jim” Josepha Conrada
Nad bohaterami antycznych tragedii ciążyło nieodwołalne fatum. Niezależnie jaką obraliby oni drogę, ich los był przesądzony. Znamienną cechą tragizmu jest więc niemożność dokonania decyzji, która nie miałaby nieszczęśliwych konsekwencji. Podobnie sprawa ma się z tytułowym bohaterem powieści Josepha Conrada. Kiedy „Patna&rdquo... »
-
Ułóż słowniczek terminów związanych z lekturą „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego (np. Wawer, Szare Szeregi itp.). Opisz starannie każde hasło
Akcja pod Arsenałem – akcja odbicia więźniów politycznych, przetrzymywanych przy Al. Szucha i przewożonych na Pawiak, przeprowadzona 26 marca 1943 r. Wśród przewożonych znajdował się między innymi Jan Bytnar, „Rudy”. Była to jedna z najważniejszych akcji Grup Szturmowych. Nosiła kryptonim Meksyk II, dowodził nią S... »
-
Umberto Eco - biografia, życiorys
Dnia 5 stycznia 1932 roku, w miejscowości Alessandria we Włoszech, na świat przyszedł Umberto Eco. Zapewne jego rodzice nie zdawali sobie sprawy z tego, jak wielkim pisarzem i uczonym będzie ich syn. Jednakże mogli to zauważyć już w okresie wczesnego dzieciństwa syna, który różnił się od kolegów w swoim wieku. Interesowały g... »
-
Umberto Eco „Imię róży” - charakterystyka Adso z Melku
Adso z Melku jest nie tylko bohaterem, ale i narratorem powieści. To z jego punktu widzenia poznajemy wydarzenia, jakie miały miejsce we włoskim opactwie benedyktynów. Adso opowiada zdarzenia, których był świadkiem jako młody chłopak, uczeń Wilhelma z Baskerville, ale kiedy przystępuje do spisywania tej historii, jest już człowieki... »
-
Umberto Eco „Imię róży” - charakterystyka Wilhelma z Baskerville
Wilhelm z Baskerville jest głównym bohaterem powieści, to on doprowadza do rozwikłania zagadki tajemniczych zgonów wśród braci zakonnych. Jego światopogląd, racjonalne podejście są na płaszczyźnie utworu uznane za słuszne. Postać franciszkanina spaja dwa podstawowe wątki „Imienia róży”, mianowicie – ... »
-
Umberto Eco „Imię róży” - Jorge - charakterystyka postaci
Brat Jorge jest niczym mityczny Minotaur, bestia strzegąca swej tajemnicy w labiryncie. Jego labiryntem jest biblioteka w opactwie benedyktynów. Stary zakonnik, choć niewidomy, pełni rolę bibliotekarza. Doskonale orientuje się w swych zbiorach i położeniu poszczególnych części biblioteki. Zna ją na pamięć i porusza się po niej pewn... »
-
Umberto Eco „Imię róży” - moje refleksje na temat powieści
Moje refleksje na temat powieści „Imię róży” Umberto Eco. „Imię róży” to z jednej strony wciągający kryminał, w którym tajemnica zamiast się wyjaśniać wciąż się komplikuje i jeszcze bardziej wciąga, a napięcie wciąż rośnie, z drugiej zaś powieść o charakterze historycznym i filozoficznym. Interesując... »
-
Umberto Eco „Imię róży” - motyw herezji i inkwizycji - opracowanie
Umberto Eco osadził akcję swojej powieści w mrocznej epoce średniowiecza. Tłem dla prowadzonego przez Wilhelma z Baskerville śledztwa, są wydarzenia historyczne takie jak działanie świętego officjum, czy walka papiestwa z cesarstwem o dominację w Europie. Obraz inkwizycji surowo karzącej wszelkie przejawy herezji jest zdecydowanie negatywny. Uos... »
-
Umberto Eco „Imię róży” - opracowanie książki
Umberto Eco jest jednym z najbardziej znanych współcześnie włoskich badaczy literatury. Ogromna część jego twórczości została poświęcona zagadnieniom krytyczno-literackim, zaś dzieła o charakterze beletrystycznym stanowiły w zasadzie pewien margines jego działalności, tym niemniej ów „margines” okazał się znako... »
-
Uniwersalizm mitu o Prometeuszu - mit o Prometeuszu
Mit o Prometeuszu opowiada historię tytana, który stworzył człowieka z gliny, zmieszanej ze łzami. Człowiek Prometeusza był jednak tworem bardzo wątłym, toteż ten postanowił wzmocnić go boskim ogniem, który skradł z Olimpu. Czyn ten nie spodobał się władcy bogów, Zeusowi, który uważał, że ogień jest przywilejem istot... »
-
Uniwersalność bajek Krasickiego. Bajka jako gatunek literacki
Rodowód gatunkowy bajki sięga swoimi korzeniami czasów starożytnych, a dokładnie – VI w. p.n.e. Za jej prekursora uważa się Ezopa, który czerpał inspirację ze starogreckich źródeł ludowych, choć twórcą właściwym, który nadał bajce klasyczną formę utworu wierszowanego, pozostaje rzymski bajkopisarz ... »
-
Urszula Kozioł - biografia, życiorys
Poetka urodzona w 1931 roku, jest zaliczana do tak zwanego pokolenia „Współczesności”. Była to formacja literacka, której doświadczenie pokoleniowe przypadło na rok 1956, a więc wypadki czerwcowe w Poznaniu. Cechą wspólną dla tych twórców była negacja rzeczywistości, niemożność odnalezienia się w ni... »
-
Utopia, utopia w literaturze - wyjaśnij pojęcie i rozwiń temat w odwołaniu do wybranych utworów literackich
Utopia, a więc miejsce, gdzie wszystko działa na idealnie skonstruowanych zasadach, polegających na wzajemnym szacunku, sprawiedliwości, równości. Ustrój polityczny takiego miejsca odpowiada wszystkim jego mieszkańcom, jest doskonały i niepodważalny. Brak w utopii jakichkolwiek konfliktów, różnicy interesów. Ta... »
-
Utwór Adama Asnyka „Limba” w kontekście haseł programowych pozytywizmu
Adam Asnyk nazywany jest poetą czasów niepoetyckich. Pozytywizm to epoka społeczników, naukowców, robotników, nie poetów. Poezję ceniono o tyle, o ile głosiła hasła epoki: pracy u podstaw, rozwoju naukowego i gospodarczego itp. Ale to, co w ówczesnej sytuacji dla rozwoju kraju było koniecznością, dla poe... »
-
Viktor Hugo - biografia, życiorys
Wiktor Hugo urodził się 26 lutego 1802 roku w Besancon, a dorastał w Paryżu. Jego rodzicami byli Sophie i Joseph Hugo. Ojciec był generałem. Szczęście rodzinne nie trwało długo. Na skutek romansu jego matki, rodzice rozstali się w roku 1813, kiedy chłopiec miał zaledwie jedenaście lat. Dosyć wcześnie okazało się, że Wiktor nie jest zwyczajnym c... »
-
Vincent van Gogh „Jedzący kartofle” - opis obrazu, interpretacja
Obraz „Jedzący kartofle” pochodzi z 1885 roku i wpisuje się w cykl obrazów przedstawiających górników z Borinage. Van Gogh pracował w belgijskim zagłębiu węglowym jako pastor. Prócz nauki katechizmu, artysta poświęca czas dzieciom górników, ucząc ich czytania i pisania oraz pielęgnuje chorych... »
-
Vincent van Gogh „Para butów” - opis obrazu, interpretacja
Seria obrazów van Gogha przedstawiająca parę butów datowana jest na koniec lat 80. XIX wieku. Istnieją dwie drogi interpretacji tych obrazów. Niektórzy badacze wskazują, że buty stały się dla van Gogha symbolem ciężkiego życia górników w Borinage, gdzie artysta przebywał jako pastor, będąc świadkiem cięż... »
-
Vincent van Gogh „Pokój artysty” - opis obrazu, interpretacja
„Pokój artysty” powstał w 1888 roku. W maju tego roku artysta opuścił pokój wynajmowany w restauracji Carrel i przeniósł się do domu z pracownią przy placu Lamartine’a. W liście do brata opisuje swoje nowe miejsce pobytu, szczególną wagę przywiązując w tym opisie do kolorów wnętrza: &bdq... »
-
Vincent van Gogh „Słoneczniki” - opis obrazu, interpretacja
„Słoneczniki” to jeden z najsłynniejszych obrazów holenderskiego mistrza malarstwa, powstały w 1888 roku. Vincent van Gogh przebywał wówczas w Arles na południu Francji. Malarz był zafascynowany południowym krajobrazem, w liście do brata Theo pisał: „We wszystkim widać barwy starego złota, brązu, miedzi, a do tego... »
-
Virginia Woolf - biografia, życiorys
Virginia Woolf urodziła się 25 stycznia 1882 roku w Londynie. Pisarka przyszła na świat w rodzinie wielodzietnej, ponieważ jej rodzicie mieli potomstwo ze swoich poprzednich związków. Mimo to, rodzina była dobrze sytuowana i zadbała o odpowiednie wykształcenie córki.Pisarka od najmłodszych lat interesowała się literaturą. Ogromny w... »
-
Vladimir Nabokov - biografia, życiorys
Vladimir Nabokow jest rosyjskim pisarzem żyjącym w XX wieku. Urodził się w 1899 roku w Sankt Petersburgu w arystokratycznej rodzinie. Dzieciństwo Nabokov spędza w Rosji, jednak już w latach jego wczesnej młodości rodzina udaje się w podróż po Europie Zachodniej. Vladimir Nabokov studiuje na uniwersytecie w Cambridge (przedmiotem jego zain... »
-
W jaki sposób potęga przeznaczenia determinuje ludzkie losy? Wypowiedź na podstawie „Mitologii” J. Parandowskiego oraz monologu Edypa z tragedii Sofoklesa „Król Edyp”
Przeznaczenie to potężna siła, która sprawia, że ludzkie wybory przestają nosić znamiona całkowitej wolności. Człowiekowi wydaje się, że sam decyduje o wszystkim, co go w życiu spotyka i jest kowalem swojego losu. Starożytni wierzyli jednak, że ten los jest pisany człowiekowi i nie zdoła się nigdy zmienić tego, co ma się stać, że przeznac... »
-
W kręgu negatywnych bohaterów „Nad Niemnem” - rozwiń temat w oparciu o utwór Elizy Orzeszkowej
„Nad Niemnem” to powieść Elizy Orzeszkowej, opowiadająca o mieszkańcach Grodzieńszczyzny u schyłku XIX wieku. Polska jako państwo przestała istnieć około stu lat wcześniej, poszczególne części kraju podzielono między zaborców. Grodzieńszczyzna przypadła Rosji. Akcja powieści toczy się prawie ćwierć wieku po przegranym p... »
-
W liście do nowo poznanej koleżanki opisz swoją rodzinę
Witaj Aniu, Chciałabym napisać coś o sobie i mojej rodzinie. Mam jedenaście lat i uczę się w szkole podstawowej numer 4. Chodzę do czwartej klasy, najbardziej lubię język polski i historię. Moja rodzina składa się z czterech osób, mamy też dwójkę zwierząt, ale o nich później. Jak ci już pisałam ostatnio, mam młodszego brata,... »
-
W świecie myśli i uczuć - rozwiń myśl na przykładzie poezji Adama Asnyka
Adam Asnyk tworzył w latach 1864-1897, a więc jego twórczość jest zaliczana do poezji pozytywistycznej, jednak głębsza lektura jego wierszy wskazuje na bliskie związki z minioną epoką romantyzmu. Romantycy głosili za Mickiewiczem hasło: „czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”, opowiadając się po ... »
-
Wacław Berent „Ozimina” - aluzje literackie w powieści
Powieść Wacława Berenta „Ozimina” stanowi pewnego rodzaju rekapitulację mitów i wyobrażeń literackich na temat polskiego społeczeństwa. Rozgrywa się niejako w dialogu pomiędzy bogatą, śródziemnomorską tradycją filozoficzną a rodzimym spojrzeniem na rozmaite, kluczowe dla ludzkiej egzystencji zagadnienia reprezentowane p... »
-
Wacław Berent „Ozimina” - streszczenie powieści
„Ozimina” wydana w 1911 roku stanowiła trzecią z kolei powieść Wacława Berenta po „Fachowcu” i „Próchnie”. Została utrzymana w bardzo popularnej w okresie Młodej Polski konwencji teatralizacji świata przedstawionego, który nie posiada żadnej przedakcji i rozgrywa się praktycznie na oczach widza, ... »
-
Wacław Berent „Próchno” - aluzje religijne, filozoficzne oraz symboliczne w utworze
„Próchno” Wacława Berenta jest uznawane za najlepszą młodopolską powieść o artyście, realizującą wszystkie założenia ówczesnej sztuki – symbolizm, impresjonizm, dekadentyzm – ale jednocześnie wykraczającą jakościowo ponad inne realizacje literackie motywu, jakie stworzono na przełomie XIX i XX wieku. Uwagę ... »
-
Wacław Berent „Próchno” - problematyka i bohaterowie powieści
„Próchno” Wacława Berenta jest uznawane za najwybitniejszą młodopolską powieść o artyście. Odnajdujemy w niej wiele odwołań do paralelnego w formie i treści dzieła Przybyszewskiego - „Synowie ziemi” - jednak jej zamiarem była o wiele głębsza analiza problemu, jakim na początku XX wieku stała się pozycja artysty wzg... »
-
Wacław Berent „Próchno” - motywy literackie zawarte w utworze
Powieść Wacława Berenta pt.: „Próchno” jest przykładem młodopolskiego nowatorstwa na poziomie zarówno problematyki prozy, jej stylistyki, kreacji bohatera, jak również konstrukcji świata przedstawionego. Autor zdecydowanie zrezygnował z rozwiązań powieści realistycznej w typie Balzaka, konstruując swój utw... »