Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

WOS - strona 40 wypracowanie

  • Rodzina nuklearna - definicja, charakterystyka

    Rodzina nuklearna jest rodziną, na którą składają się dwa pokolenia – rodziców i dzieci (także adoptowanych). Tym samym, między członkami rodziny nuklearnej występują dwa typy więzi społecznych: więź małżeńska i więź rodzicielska. Rodzina nuklearna jest zwykle rodziną małą – współcześnie coraz częściej (choć oczy... »

  • Rodzina nuklearna a rodzina klasyczna: porównanie, opis

    Rodzina to niewielka grupa społeczna, której członkowie są powiązani ze sobą poprzez małżeństwo lub rodzicielstwo, w tym adopcję. Jest ona uważana za podstawową grupę społeczną ze względu na fakt, że jest to najstarsza i najpowszechniejsza ze znanych człowiekowi grup społecznych. Wyróżnić możemy wiele rodzajów rodziny, jedn... »

  • Rodzina wielopokoleniowa - definicja, charakterystyka

    Rodzina jest podstawową grupą społeczną i pełni bardzo ważne role w społeczeństwie, m.in. przygotowuje młode pokolenie do sprawnego funkcjonowania w nim. Należy jednak zwrócić uwagę, że choć funkcje rodziny pozostają względnie niezmienne, a sama instytucja rodziny istnieje prawie tak długo, jak istnieje społeczeństwo, to kształt rodziny z... »

  • Rola społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

    Rola społeczna to zbiór oczekiwań w stosunku do jednostki, odnoszący się do jej konkretnego statusu społecznego. To także zbiór praw oraz obowiązków jednostki ze względu na zajmowaną pozycję społeczną. Każda rola społeczna jest określona poprzez pewne normy postępowania, zakazy lub nakazy, wynikające z uwarunkowań zewnętrz... »

  • Romano Prodi - biografia, życiorys

    Romano Prodi to urodzony w 1939 roku włoski polityk i mąż stanu. Dwukrotnie piastował stanowisko premiera Republiki Włoch: w latach 1996-1998 oraz 2006 do 2008 r. Romano Prodi sprawował także funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej w latach 1999 do 2004.Kariera polityczna Romana Prodi była poprzedzona karierą naukową. Po ukończeniu liceum ... »

  • ROPCiO - Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela - cele, działalność, charakterystyka

    Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela można zdefiniować jako centroprawicową organizację, która powstała 25. marca 1977 roku w wyniku sprzeciwu wobec polityki prowadzonej przez władze komunistyczne. Już niemal 2 lata wcześniej pojawiła się inicjatywa, która w swojej treści traktowała o konieczności powołania organizacji mającej ... »

  • Roszczeniowość - postawa społeczna - definicja, charakterystyka, przykłady

    Roszczeniowość – postawa społeczna charakteryzująca się wysokim poziomem oczekiwań wobec państwa, władzy, organizacji w zakresie zapewnienia warunków socjalnych, a przy tym zupełną biernością w zaspakajaniu własnych potrzeb.  Źródła tej negatywnej postawy, tkwią w systemach gospodarczych, w których mechanizmy w... »

  • Rozporządzenia a uchwała - porównanie

    ROZPORZĄDZENIE: Rozporządzenie jest aktem normatywnym i w terminologii prawa oznacza wykonanie zgodnie z upoważnieniem w ustawie zamiarów i celów, o których jest w niej mowa. Rozporządzenie jest jednym ze źródeł prawa, które obowiązuje obok innych takich jak konstytucja czy ustawa. Rozporządzenie ma za zada... »

  • Rozporządzenie - definicja, charakterystyka, przykłady

    Rozporządzenie w terminologii prawnej oznacza akt normatywny, który został wydany na podstawie upoważnienia, zgodnie z ustawą po to, aby wykonać zalecenie ustawy.  Rozporządzenie jest podstawowym źródłem obowiązującego prawa i stanowi obok konstytucji i innych aktów istotną rolę w budowie praworządności. Rozporządze... »

  • Rozporządzenie a dyrektywa - porównanie

    ROZPORZĄDZENIE: Rozporządzenie jest aktem normatywnym, niższym w stosunku do ustawy, jest on wydawany przez organy reprezentujące władzę wykonawczą, zgodnie z ustawą, która nadaje rozporządzeniu upoważnienie do realizacji.  Rozporządzenie ma za zadanie dopełnić realizację zlecenia czy też uwag zawartych w ustawie. Rozporządzenie ... »

  • Rozporządzenie a zarządzenie - porównanie

    W koncepcji prawa rozporządzenie jest aktem normatywnym, który jest wydawany z upoważnienia ustawowego w ramach wykonania i wyegzekwowania postanowień ustawowych. Rozporządzenie jest źródłem prawa i pojawia się w hierarchii aktów normatywnych tuż obok konstytucji, ustawy, aktów prawa miejscowego i umów między... »

  • Rozwarstwienie społeczne - definicja, charakterystyka, przykłady

    Społeczeństwo to złożony zbiór jednostek, które różnią się między sobą pod względem wielu rozmaitych cech, np. wieku, płci, statusu społecznego, wykształcenia i innych. Ze względu na tak wiele różnic społeczeństwo, dla celów np. statystycznych, układa się w pewne warstwy – ich członkowie są podobni do sie... »

  • Ruch Rewolucyjny im. Tupaca Amaru - historia, działalność. Opracowanie

    Ruch rewolucyjny im. Tupaca Amaru (hiszp. Movimiento Revolucionario Tupac Amaru – MRTA) to marksistowsko-leninowska organizacja polityczna założona w 1984 r. w Peru przez Nestora Cerpę i Victora Polaya.  Organizację stworzyli ludzie o poglądach radykalnie lewicowych, w jej skład weszły ugrupowania MTA i MIR-IV. Założyciele ugrupowa... »

  • Ruch społeczny - definicja, charakterystyka

    Żyjąc w społeczeństwie, człowiek staje się podmiotem licznych zachowań czy działań społecznych. Jeśli zachodzą one w grupie, mamy do czynienia z tzw. działaniami zbiorowymi (ludzie działają razem, są blisko siebie, ze sobą, działania są skoordynowane w dążeniu do wspólnego celu), których najważniejszym przejawem są właśnie ruchy sp... »

  • Ruchy społeczne - alterglobalizm w Polsce - charakterystyka

    Ruch alterglobalistyczny nie jest jednolity, dlatego ciężko wskazać dokładnie jego założenia. W ogólnym rozumieniu alterglobalizmem określa się ruch społeczny, polityczny, gospodarczy dążący do zmiany obowiązujących stosunków społecznych, ekonomicznych itp. Innymi słowy, alterglobaliści sprzeciwiają się formie, ku jakiej postępuj... »

  • RWPG - Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - cele, zadania, opis

    RWPG - Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - międzynarodowa organizacja współpracy i koordynacji gospodarczej państw socjalistycznych, które po II wojnie światowej pozostawały uzależnione od ZSRR. Inicjatywę stworzenia takiej organizacji wystąpił Stalin, który chciał umocnić wpływ Kremla na gospodarki wszystkich kraj&oacut... »

  • Rządy „grubej kreski” - Tadeusz Mazowiecki - definicja, interpretacja

    Terminem „gruba kreska” określa się zwrot Tadeusza Mazowieckiego. Dokładniej mowa była o „grubej linii”. Tadeusza Mazowiecki podczas swojego expose w 1989 roku użył słów: „Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w k... »

  • Rządy prawa - definicja, opracowanie. Cechy rządów prawa

    Rządy prawa to pojęcie z zakresu teorii prawa, przedstawiają one zasady funkcjonowania państwa i jego prawne unormowanie. Rządy prawa wywodzą się z liberalnej koncepcji władzy i funkcjonowania państwa. Rządy prawa oznaczają, że życie społeczne podporządkowane jest zasadom prawa i normom prawnym. Twórcą takiej koncepcji był Monteskiusz, ... »

  • Sąd - definicja, charakterystyka, przykłady

    Sąd to organ państwowy, który został powołany jako instytucja służąca do praktycznego stosowania prawa. Zadaniem sądu jest rozstrzyganie zaistniałych konfliktów pomiędzy obywatelami.  Historia powstania sądu sięga jeszcze czasów starożytnych. Ustanowienie takiego organu było bowiem pierwszym krokiem ku bezkrwawemu ro... »

  • Sądownictwo administracyjne, sądy administracyjne - orzecznictwo, instancje, funkcje. Sądy administracyjne w Polsce

    Sądy administracje to szczególny rodzaj sądów powołanych do stanowienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Głównym zadaniem sądów administracyjnych jest sprawowanie kontroli nad działalnością administracji publicznej. Rozstrzygają one także spory dotyczące kompetencji między organami administracji lub jednostkami samor... »

  • Sądownictwo wojskowe - sądy wojskowe w Polsce. Podział, kompetencje, funkcje

    Sądy wojskowe są szczególnymi organami wymiaru sprawiedliwości. Ustrój sądownictwa wojskowego jest regulowany ustawą dnia z 21 sierpnia 1997 roku zatytułowaną „Prawo o ustroju sądów wojskowych”. Sądy wojskowe zostały wyodrębnione z sądownictwa powszechnego ze względu na specyficzny rodzaj spraw, w jakich orzekają... »

  • Sądy powszechne - struktura, podział, kompetencje. Sądy powszechne w Polsce

    Sądy powszechne to organy powołane do sprawowania szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości. Rozstrzygają one spory w zakresie prawa karnego, cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, pod warunkiem że nie zostały one zastrzeżone do rozstrzygania przez inne sądy. W Polsce sądami powszechnymi są: sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne... »

  • Samorząd - rodzaje samorządu

    Idea samorządności to niezwykle istotny element funkcjonowania państwa demokratycznego i państwa prawa. Samorząd polega na przekazaniu części władzy państwowej (imperium) strukturom niezależnym od rządowych, składających się z obywateli, którzy otrzymują w ten sposób możliwość samostanowienia w określonej kategorii spraw.  ... »

  • Samorząd gminny - zadania samorządu gminnego - charakterystyka

    Gmina to najmniejsza, podstawowa jednostka terytorialna w III Rzeczpospolitej. Z reguły obejmuje kilka do kilkunastu miejscowości (wsi, miasteczek, miast). Ze względu na charakter możemy wyróżnić trzy podstawowe typy gmin: miejskie, miejsko-wiejskie oraz wiejskie (skupiające kilka wiosek). Zasady funkcjonowania gmin precyzuje ustawa o s... »

  • Samorząd gospodarczy - definicja, charakterystyka, przykłady

    Dynamiczny i stały rozwój, jaki gwarantuje gospodarka wolnorynkowa, wymusza na przedsiębiorcach poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, aby zapewnić sobie jak najlepsze wyniki. Jedną z takich form pomocniczych, która została stworzona na mocy prawa w celu ochrony strategicznie ważnych gałęzi gospodarki jes... »

  • Samorząd powiatowy - zadania samorządu powiatowego - charakterystyka

    Samorząd powiatowy został ponownie wprowadzony z dniem 1 stycznia 1999 roku (powiaty zlikwidowano w okresie PRL-u, w 1975 roku). Można mówić o dwu znaczeniach tego terminu - w pierwszej kolejności jest to jednostka systemu terytorialnego państwa, w drugiej zaś wspólnota ludzi mieszkających w danym powiecie. To kolejna, obok gminy... »

  • Samorząd terytorialny - definicja, charakterystyka. Samorząd terytorialny w Polsce

    Samorząd to rodzaj samoorganizowania się ludzi w celu podjęcia decyzji w ważnych dla siebie kwestiach. W ten sposób władza publiczna jest przekazywana ze szczebla centralnego w ręce obywateli, którzy, na podstawie i w granicach prawa, działają na rzecz wspólnoty zamieszkującej określony teren. Działanie samorządów w d... »

  • Samorząd terytorialny - zasada podziału i wzajemnego równoważenia się władz - interpretacja, znaczenie

    Samorządy terytorialne wróciły do działalności w 1990 r. po transformacji ustrojowej w Polsce, w momencie kiedy dokonała się stopniowa decentralizacja władzy i administracji publicznej. Przedtem władza była scentralizowana i sprawowana przez główny urząd w Warszawie.  Samorząd terytorialny jest efektem zmiany ustrojowej w P... »

  • Samorząd terytorialny - zasada unitarności - interpretacja, znaczenie

    Zasada unitarności jest jedną z podstawowych zasad, jakimi kieruje się samorząd terytorialny. Oznacza ona, że państwo polskie stanowi jedność prawną i dlatego wszystkie organy i instytucje publiczne muszą stosować się do tej zasady.  Gminy i powiaty nie stanowią tutaj żadnego wyjątku. Zasada unitarności gwarantowana jest przez art. 3 pol... »

  • Samorząd terytorialny - Zasady funkcjonowania - zasada decentralizacji władzy. Opracowanie

    Historia samorządu terytorialnego w Polsce jest całkiem skomplikowana. Przyczyną tego były gwałtowne zmiany władz państwowych legitymujących się ideologią wykluczającą istnienie samorządów. Gdy w Polsce po II wojnie światowej komuniści ugruntowali swoją władzę, zadecydowali w 1950 r. o likwidacji samorządów terytorialnych. Przywr&o... »

Polecane przedmioty