Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Juszczenko - prezydent Ukrainy. Charakterystyka prezydentury Wiktora Juszczenki

Wiktor Juszczenko został prezydentem Ukrainy w 2005 roku. W pierwszej turze wyborów uzyskał poparcie ugrupowań wchodzących w skład Naszej Ukrainy, m.in. Ukraińskiej Partii Ludowej, Ludowego Ruchu Ukrainy, Partii Solidarności i Bloku Julii Tymoszenko. Konkurentem Juszczenki był Wiktor Janukowycz, który miał duże poparcie ówczesnego prezydenta – Leonida Kuczmy. Wybory zostały sfałszowane. 

Juszczenko został otruty, na szczęście powrócił dość szybko do polityki. Wziął udział w drugich wyborach. W kraju miały miejsce demonstracje m.in. w Kijowie, które były poparte przez kraje UE i Europy Zachodniej. Miały na celu głoszenie haseł demokracji i równouprawnienia w wyborach. Zostały nazwane pomarańczową rewolucją. Sąd Najwyższy Ukrainy wznowił wybory, w których Juszczenko zdobył 51,99% głosów, a Janukowycz uzyskał 44,20% głosów. 

Wiktor Juszczenko miał duże poparcie społeczeństwa przez pierwsze lata prezydentury. Z czasem pojawiły się konflikty z parlamentem i premierem (Julią Tymoszenko), którego oskarżył o działania na rzecz Rosji. 

Stosunki polsko-ukraińskie opierały się na poruszaniu kwestii spornych. W sierpniu 2004 roku Blok Nasza Ukraina został organizatorem akcji pod wymownym hasłem: „Wołyń – ukraińska ziemia; OUN i UPA – nasi bohaterowie”. Uczestnicy akcji domagali się, aby Juszczenko nie przepraszał za rzeź wołyńską. Na Zjedzie Ukraińskich Nacjonalistów Wiktor Juszczenko stwierdził, że OUN był formą walki wyzwoleńczej. Na Światowym Kongresie Ukraińców naznaczył dowódcę UPA – Stefana Banderę i nadał mu tytuł Bohatera Ukrainy. Pod koniec swojej prezydentury mianował Banderę Bohaterem Ukrainy, a UPA i OUN uznał za uczestników walki o niepodległość. 

Podobne wypracowania do Wiktor Juszczenko - prezydent Ukrainy. Charakterystyka prezydentury Wiktora Juszczenki