Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Mugabe - charakterystyka prezydentury Roberta Mugabe. Opracowanie

Robert Mugabe jest obecnym prezydentem Zimbabwe. Na tym stanowisku pozostaje nieprzerwanie od 1987 r.

Prezydent Mugabe stał się bohaterem w oczach mieszkańców Zimbabwe w latach 60. i 70. – trwała wówczas wojna przeciwko rządowi białej mniejszości pod przywództwem Iana Smitha. Mugabe był wtedy sekretarzem generalnym Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe walczącego ze zwolennikami Iana Smitha. W latach 1964-1974 był więziony.

Po zakończeniu wojny i zwycięstwie nad białą mniejszością, w pierwszych wolnych wyborach w Zimbabwe Mugabe został wybrany premierem. Urząd ten sprawował w latach 1980-1987. W czasie sprawowania władzy Mugabe doprowadził do przeobrażenia ustroju w system prezydencki. Prezydentem został w kolejnych wyborach: 1987, 1990, 1996 i 2002. Wybory z 2002 r. wielu komentatorów uważa za sfałszowane.

Przez pierwsze kilka lat swoich rządów Mugabe próbował realizować w kraju zalecenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wprowadził także szeroką akcję przeciwko rozpowszechnianiu AIDS. Co więcej, przeprowadzał reformy w służbie zdrowia i systemie oświaty. Warto zaznaczyć, że rządy Roberta Mugabe początkowo zachowały własność dotychczasowych białych właścicieli.

Sytuacja zmieniła się pod koniec lat 90. – Mugabe zaczął siłą odbierać własność białych mieszkańców Zimbabwe, co spowodowało liczne napięcia społeczne i kryzys gospodarczy w kraju. Ponadto, już po roku 2000, Mugabe przystąpił do radykalnego zwalczania opozycji poprzez liczne areszty, także zabójstwa przeciwników politycznych. W kraju drastycznie łamane są prawa człowieka, brak jest wolności słowa, stosowane są tortury.

W 2008 r. odbyły się wybory – w pierwszej turze Mugabe przegrał z opozycjonistą Morganem Tsvangirai. Wyniki wyborów spowodowały, że prezydent Zimbabwe zdecydował się na bardzo radykalne kroki – śmierć poniosła prawie setka opozycjonistów. Zastraszony Morgan Tsvangirai zrezygnował z udziału w drugiej turze wyborów, w której Mugabe nie posiadając kontrkandydatów, otrzymał ponad 85% głosów. Mimo nieuznania wyborów przez opinię międzynarodową i opozycję, Mugabe został zaprzysiężony na kolejną – piątą już – kadencję.

Rządy Roberta Mugabe są bardzo krytykowane za łamanie praw człowieka i liczne okrucieństwa, a także gwałcenie standardów demokratycznych.

Podobne wypracowania do Prezydent Mugabe - charakterystyka prezydentury Roberta Mugabe. Opracowanie