Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Mugabe - charakterystyka prezydentury Roberta Mugabe. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Robert Mugabe jest obecnym prezydentem Zimbabwe. Na tym stanowisku pozostaje nieprzerwanie od 1987 r.

Prezydent Mugabe stał się bohaterem w oczach mieszkańców Zimbabwe w latach 60. i 70. – trwała wówczas wojna przeciwko rządowi białej mniejszości pod przywództwem Iana Smitha. Mugabe był wtedy sekretarzem generalnym Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe walczącego ze zwolennikami Iana Smitha. W latach 1964-1974 był więziony.

Po zakończeniu wojny i zwycięstwie nad białą mniejszością, w pierwszych wolnych wyborach w Zimbabwe Mugabe został wybrany premierem. Urząd ten sprawował w latach 1980-1987. W czasie sprawowania władzy Mugabe doprowadził do przeobrażenia ustroju w system prezydencki. Prezydentem został w kolejnych wyborach: 1987, 1990, 1996 i 2002. Wybory z 2002 r. wielu komentatorów uważa za sfałszowane.

Przez pierwsze kilka lat swoich rządów Mugabe próbował realizować w kraju zalecenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wprowadził także szeroką akcję przeciwko rozpowszechnianiu AIDS. Co więcej, przeprowadzał reformy w służbie zdrowia i systemie oświaty. Warto zaznaczyć, że rządy Roberta Mugabe początkowo zachowały własność dotychczasowych białych właścicieli.

Sytuacja zmieniła się pod koniec lat...

Podobne wypracowania