Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Republika Południowej Afryki - powstanie i funkcjonowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początkowo tereny obecnej Republiki Południowej Afryki zamieszkiwały ludy Buszmenów oraz Hotentotów. W IX w. lud Bantu zepchnął Buszmenów i Hotentotów na południowy zachód. Pierwsi europejczycy pojawili się dopiero w XV w. rozpoczynając kolonizację w XVII w. od założenia Kapsztadu przez holenderską Zjednoczoną Kompanię Wschodnioindyjską.

Wokół portu powstała kolonia nazwana Krajem Przylądkowym. W międzyczasie do Afryki napływali osadnicy z Francji, Niemcy, Holandii. Okresowi kolonizacji towarzyszyły nieustające konflikty z ludnością afrykańską. Na przełomie XVIII i XIX w. Wielka Brytania opanowała kolonię, co doprowadziło do utworzenia  Republiki Natal przez lud Bantu, który był niezadowolony z nowej władzy. Po zajęciu Republiki Natal przez Brytyjczyków, kolejno powstała Republika Traswalu w 1852 r., a 1854 Wolne Państwo Orania. W czasie gorączki złota nastąpił kolejny konflikt z Burami. Brytyjczycy pokonali ich w 1902 r, a następnie utworzyli Związek Południowej Afryki. W czasie I Wojny Światowej ZPA zajęło  Niemiecką Afrykę Południowo- Zachodnią.

W 1931 r. ogłoszono niepodległość Związku. Po II wojnie światowej władzę w państwie sprawowała nacjonalistyczna Partia Narodowa. Od tego czasu zapoczątkowana...

Podobne wypracowania