Republika Południowej Afryki - powstanie i funkcjonowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Początkowo tereny obecnej Republiki Południowej Afryki zamieszkiwały ludy Buszmenów oraz Hotentotów. W IX w. lud Bantu zepchnął Buszmenów i Hotentotów na południowy zachód. Pierwsi europejczycy pojawili się dopiero w XV w. rozpoczynając kolonizację w XVII w. od założenia Kapsztadu przez holenderską Zjednoczoną Kompanię Wschodnioindyjską.
Wokół portu powstała kolonia nazwana Krajem Przylądkowym. W międzyczasie do Afryki napływali osadnicy z Francji, Niemcy, Holandii. Okresowi kolonizacji towarzyszyły nieustające konflikty z ludnością afrykańską. Na przełomie XVIII i XIX w. Wielka Brytania opanowała kolonię, co doprowadziło do utworzenia Republiki Natal przez lud Bantu, który był niezadowolony z nowej władzy. Po zajęciu Republiki Natal przez Brytyjczyków, kolejno powstała Republika Traswalu w 1852 r., a 1854 Wolne Państwo Orania. W czasie gorączki złota nastąpił kolejny konflikt z Burami. Brytyjczycy pokonali ich w 1902 r, a następnie utworzyli Związek Południowej Afryki. W czasie I Wojny Światowej ZPA zajęło Niemiecką Afrykę Południowo- Zachodnią.
W 1931 r. ogłoszono niepodległość Związku. Po II wojnie światowej władzę w państwie sprawowała nacjonalistyczna Partia Narodowa. Od tego czasu zapoczątkowana została polityka apartheidu (polityka proklamująca segregacje rasową), która wprowadzona była w dwóch etapach: w 1948-63 zostały utworzone zasady prawne apartheidu a w 1963- 89 tzw. bantustanizacja RPA, czyli tworzenie rezerwatów (bantustanów) dla ludności murzyńskiej. Od lat 60. polityka apartheidu była mocno krytykowana na arenie międzynarodowej, a sam apartheid został uznany za zbrodnię przeciwko ludzkości. W tym czasie został też aresztowany przeciwnik apartheidu Nelson Mandela.
W 1961 roku władze proklamowały republikę i zmieniły nazwę państwa na Republikę Południowej Afryki. Powstanie RPA było równoznaczne z zerwaniem więzów z Wielką Brytanią.
W latach 60. gospodarka RPA rozwijała się dynamicznie, rozbudowano potencjał wojskowy. W 1976 r. rząd ogłosił niepodległość bantustanu Transkei. W kolejnych latach taką niepodległość uzyskały następne bantustany. Od początku lat 70. zaczął powstawać ruch oporu przeciwko zbrojnym metodom walki z apartheidem. W 1976 doszło do antyrządowych wystąpień czarnych Afrykanów, które zostały krwawo stłumione przez policję i wojsko. W tym czasie doszło również do pierwszych starć zbrojnych pomiędzy Zulusami i Khosa.
Od połowy lat 70. RPA prowadziła agresywną politykę wobec swoich przeciwników zamieszkujących sąsiednie państwa afrykańskie. Owa polityka polegała na interwencji zbrojnej podczas wojny domowej w Angoli, a także na atakach na Mozambik i Botswanę. Od 1976 władze RPA zaczęły realizować program „kontrolowanego osłabienia barier rasowych”, dzięki któremu utworzono wielorasowy parlament i rząd. Od 1989 zaczęto stopniową likwidację apartheidu. W 1990 zalegalizowano organizacje antyapartheidowe, zwolniono z więzienia Nelsona Mandelę i podjęto dialog z opozycją. W 1991 zniesiono podziały rasowe. Pierwsze demokratyczne wybory zostały przeprowadzone w 1994 roku. Prezydentem został Nelson Mandela. W 1996 r. ustanowiono nową konstytucję. W wyborach w 2004 r. Afrykański Kongres Narodowy umocnił swoją pozycję w państwie.
Obecnie w RPA 75% ludności to ludy Bantu. 14% to ludność europejska, a pozostali są pochodzenia m. in. azjatyckiego. Po zniesieniu apartheidu z RPA wyjechała część europejczyków, natomiast wzrosła migracja z państw sąsiadujących.
Podobne wypracowania do Republika Południowej Afryki - powstanie i funkcjonowanie
- System feudalny
- Alessandro Volta - biografia, życiorys
- Arcybiskup Jakub Świnka i jego wkład w proces zjednoczenia państwa polskiego
- Stosunek Francji, Anglii oraz USA do sprawy polskiej w okresie I wojny światowej
- Dualizm w rozwoju gospodarczym Europy w XV-XVII wieku - przyczyny i konsekwencje dla Europy Zachodniej i Polski
- Sejm Czteroletni - stronnictwa, obozy polityczne przed i w trakcie Sejmu Wielkiego
- Cmentarz Orląt Lwowskich - dewastacja - decyzja władz ZSRR (1971 r.)
- Stefan Czarniecki - charakterystyka, bitwy, ciekawostki
- Zbrodnia katyńska - omówienie
- PAX - Stowarzyszenie PAX - założenie, cele
- Atak Niemiec na Danię i Norwegię (1940 r.)
- Św. Stanisław Kostka - biografia, życiorys
- Bezprym - biografia, życiorys
- Reformy sejmu niemego
- Katarzyna II - biografia, życiorys
- Bernard z Clairvaux – sylwetka postaci
- Bohema - znaczenie pojęcia. Bohema artystyczna - paryska, młodopolska
- Związek Pruski i inkorporacja Prus
- Krucjaty - ruch krucjatowy - geneza
- Jan Karol Chodkiewicz - biografia wielkiego wodza