Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Atak Niemiec na Danię i Norwegię (1940 r.)

II wojna światowa, Skandynawia, Niemcy

Aby móc dalej prowadzić działania wojenne, hitlerowskie Niemcy musiały zapewnić sobie nieprzerwany dostęp do złóż żelaza. Większość surowca, który trafiał do III Rzeszy pochodził ze Skandynawii i był dostarczany poprzez port w Narwiku. Doskonale zdawały sobie z tego sprawę Francja oraz Wielka Brytania, które podjęły pierwsze kroki, aby uniemożliwić Niemcom dostęp do norweskich portów.

Niemcy postanowili nie zwlekać i 9 kwietnia rozpoczęli akcję przeciwko Norwegii. Niejako przy okazji postanowiono zająć Danię, której porty byłyby bardzo pomocne przy dalszych desantach. Rankiem około godziny czwartej nad ranem wojska niemieckie wkroczyły w granicie Królestwa Danii. Złamały przy tym pakt o nieagresji, który podpisały rok wcześniej. Płaski teren kraju pozwolił na błyskawiczne przemieszczanie się wojsk hitlerowskich, których przewaga nad armią duńską była ogromna. Jednocześnie dokonano desantu w Kopenhadze. Wszystko to razem sprawiło, że po około dwóch godzinach walk rząd duńskich podjął pertraktacje pokojowe. Miało to powstrzymać przelew krwi, bowiem i tak nie było możliwym obronienie się przed przeważającymi siłami wroga, a wojska niemieckie zajęły już w sposób pokojowy resztę kraju Chrystiana X.

Tego...

Podobne wypracowania