Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Atak Niemiec na Danię i Norwegię (1940 r.)

II wojna światowa, Skandynawia, Niemcy

Aby móc dalej prowadzić działania wojenne, hitlerowskie Niemcy musiały zapewnić sobie nieprzerwany dostęp do złóż żelaza. Większość surowca, który trafiał do III Rzeszy pochodził ze Skandynawii i był dostarczany poprzez port w Narwiku. Doskonale zdawały sobie z tego sprawę Francja oraz Wielka Brytania, które podjęły pierwsze kroki, aby uniemożliwić Niemcom dostęp do norweskich portów.

Niemcy postanowili nie zwlekać i 9 kwietnia rozpoczęli akcję przeciwko Norwegii. Niejako przy okazji postanowiono zająć Danię, której porty byłyby bardzo pomocne przy dalszych desantach. Rankiem około godziny czwartej nad ranem wojska niemieckie wkroczyły w granicie Królestwa Danii. Złamały przy tym pakt o nieagresji, który podpisały rok wcześniej. Płaski teren kraju pozwolił na błyskawiczne przemieszczanie się wojsk hitlerowskich, których przewaga nad armią duńską była ogromna. Jednocześnie dokonano desantu w Kopenhadze. Wszystko to razem sprawiło, że po około dwóch godzinach walk rząd duńskich podjął pertraktacje pokojowe. Miało to powstrzymać przelew krwi, bowiem i tak nie było możliwym obronienie się przed przeważającymi siłami wroga, a wojska niemieckie zajęły już w sposób pokojowy resztę kraju Chrystiana X.

Tego samego dnia Niemcy dokonały desantu morskiego w norweskich portach, oprócz tego zajęto strategiczne lotniska z pomocą lotniczych wojsk desantowych. Armia norweska nie mogła sprostać licznej, dobrze uzbrojonej, a także przeszkolonej, armii niemieckiej. Już 10 kwietnia w ręce hitlerowskich oddziałów dostały się ważne miasta jak Narwik, Trondheim, Oslo, Bergen. Wojska niemieckie mogły też cały czas liczyć na wsparcie Luftwaffe. Alianci skierowali swoją flotę w kierunku Norwegi, jednak próby desantu 16 i 17 kwietnia zakończyły się niepowodzeniem. Niemcy odpierali ataki wojsk sprzymierzonych, które w maju zostały zmuszone do wycofania się. Po raz kolejny podjęto próby desantu 27 kwietnia, warto nadmienić, że brały w nich udział wojska polskie - Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. Wojskom alianckim udało się 28 maja zająć Narwik, jednak w niedługim czasie musiały zrezygnować ze zdobyczy i ewakuować się. 10 czerwca miasto znalazło się znów w rękach niemieckich. Trzy dni wcześniej monarcha Norwegii, król Haakon wraz z parlamentem emigrowali do Wielkiej Brytanii. Władzę w państwie przejął kolaborancki rząd, na czele którego stanął Vidkun Quisling.

Operacja w Norwegii zakończyła się zwycięstwem Niemiec za cenę ciężkich strat, głównie dla floty wojennej, która nie mogła się równać połączonej sile marynarki państw sprzymierzonych. Mimo to III Rzesza zyskała nieograniczony i swobodny dostęp do bogatych złóż żelaza, co znacznie wspomogło jej przemysł zbrojeniowy. Zyskała także możliwość korzystania z portów, w których mogły skrywać się łodzie podwodne, sławne u-booty. Francja oraz Wielka Brytania przekonały się, że wojna z hitlerowskimi Niemcami będzie długa i wyczerpująca.

Podobne wypracowania do Atak Niemiec na Danię i Norwegię (1940 r.)