Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Atak Niemiec na Danię i Norwegię (1940 r.)

II wojna światowa, Skandynawia, Niemcy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aby móc dalej prowadzić działania wojenne, hitlerowskie Niemcy musiały zapewnić sobie nieprzerwany dostęp do złóż żelaza. Większość surowca, który trafiał do III Rzeszy pochodził ze Skandynawii i był dostarczany poprzez port w Narwiku. Doskonale zdawały sobie z tego sprawę Francja oraz Wielka Brytania, które podjęły pierwsze kroki, aby uniemożliwić Niemcom dostęp do norweskich portów.

Niemcy postanowili nie zwlekać i 9 kwietnia rozpoczęli akcję przeciwko Norwegii. Niejako przy okazji postanowiono zająć Danię, której porty byłyby bardzo pomocne przy dalszych desantach. Rankiem około godziny czwartej nad ranem wojska niemieckie wkroczyły w granicie Królestwa Danii. Złamały przy tym pakt o nieagresji, który podpisały rok wcześniej. Płaski teren kraju pozwolił na błyskawiczne przemieszczanie się wojsk hitlerowskich, których przewaga nad armią duńską była ogromna. Jednocześnie dokonano desantu w Kopenhadze. Wszystko to razem sprawiło, że po około dwóch godzinach walk rząd duńskich podjął pertraktacje pokojowe. Miało to powstrzymać przelew krwi, bowiem i tak nie było możliwym obronienie się przed przeważającymi siłami wroga, a wojska niemieckie zajęły już w sposób pokojowy resztę kraju Chrystiana X.

Tego...

Podobne wypracowania