Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna stuletnia - przebieg. I faza wojny stuletniej (do pokoju w Bretigny)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zasadnicze działania militarne wojny stuletniej rozpoczęły się w lecie roku 1337, kiedy to wojsko francuskie (głównie kawaleria) dokonywało pierwszych śmiałych wypadów na terytorium angielskiej Akwitanii. Francuzi odnieśli wówczas szereg sukcesów, m.in. zagrozili poważnie stolicy prowincji, Bordeaux, a także sporadycznie przeprawiali się na drugą stronę kanału La Manche (Portsmouth, Southampton). Przedłużające się rokowania Edwarda III ze swoimi sojusznikami Normandią i Cesarstwem Niemieckim oraz problematyczny konflikt ze Szkocją skutecznie odwlekał w czasie termin angielskiej inwazji na kontynent, aż do roku 1339, kiedy to na północy Francji wylądowała potężna armia dowodzona osobiście przez angielskiego króla.

Filip VI tracił systematycznie uznanie w oczach swoich podwładnych, których ziemie były regularnie plądrowane przez poszukujących zapasów rycerzy angielskich, ponieważ zakwestionowana został jego nadrzędna rola – obrońcy ludu francuskiego – oraz otwarcie, pomimo przewagi liczebnej, unikał walnej bitwy z przeciwnikiem. W styczniu roku 1340 doszło ponadto do buntu skierowanego przeciwko władzy francuskiej we Flandrii, której mieszkańcy zasilili szeregi wojsk angielskich. 26. stycznia w Gandawie...

Podobne wypracowania