Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konferencja w Poczdamie (1945 r.) - postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konferencja poczdamska jest ostatnim spotkaniem przedstawicieli Wielkiej Trójki, które odbyło się w dniach od 17 lipca do 4 sierpnia 1945 roku w okupowanym przez sowietów Poczdamie. Różni się ona od poprzednich postaciami przedstawicieli poszczególnych krajów. Stany Zjednoczone reprezentował Harry Truman, nowy prezydent obrany po śmierci F. D. Roosevelta, delegatem ze strony Wielkiej Brytanii był Winston Churchill, a od 28 kwietnia Clement Attlee - nowy premier Anglii. Jedyną osobą, która niezmiennie stała na swym stanowisku był Józef Stalin, przywódca ZSRR.

Głównym celem konferencji była dyskusja nad dalszymi losami Niemiec, które podpisały już dokument kapitulacyjny, tym samym kończący wojnę w Europie. Podczas spotkania ustalono tzw. politykę czterech „D”, które miały pomóc w realizacji tych postanowień. Oprócz tego poruszono temat likwidacji skutków samej wojny oraz ustanowienia nowego porządku na świecie.

Jednym z punktów polityki czterech „D” była demilitaryzacja Niemiec, pozbawienie ich siły wojskowej, oraz możliwości ich wykształcenia, tak samo jak po I wojnie światowej. Kolejnym  celem była denazyfikacja, czyli zwalczenie...

Podobne wypracowania