Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piramida Cheopsa w Gizie - opis, wymiary, ciekawostki

Choć Egipcjanie słyną ze wznoszenia wspaniałych i zadziwiających budowli, w tym przede wszystkim piramid, najsłynniejszą, najbardziej znaną na świecie pozostaje jednak przypuszczalnie - powstała w ok. 2560 roku p.n.e. - piramida Cheopsa w Gizie. Skąd ten powszechny podziw?

Najistotniejsze w tej piramidzie wydają się jej wymiary. Kolosalność tej budowli. Wznosi się ona mianowicie na wysokość 137 metrów, a każdy z jej boków stanowi niemal idealnie wymierzone 230 metrów. Tak dokładna konstrukcja musiała być niebywałym przedsięwzięciem, wymagającym ogromnego wysiłku od wielu zmyślnych i posiadających ogromną wiedzę inżynierów. Warto przy tej okazji docenić także zatrudnionych przy budowie rzemieślników, którzy - wbrew wielu przekonaniom - nie byli niewolnikami, a zatrudnionymi i opłacanymi przez władcę pracownikami. Musieli oni wznieść całą budowlę z 2,3 milinów bloków ważących nawet po 2,5 tony.

Co istotne, niezwykłego charakteru całej budowli dodawał również wapień, którym obłożona była piramida. Niestety nie przetrwał on do dziś w tej formie i jego resztki możemy odkryć zaledwie w najniższych warstwach konstrukcji.

Dla Egipcjan najistotniejsze było jednak wnętrze piramidy. W jednej ze ścian, mniej więcej na wysokości 17 metrów, znajduje się wejście, od którego prowadzi tzw. Korytarz Zstępujący, biegnący w dół (o nachyleniu około 26 stopni) ku komorze wykutej w skale macierzystej pod poziomem gruntu. Komora ta nie została jednak ukończona. Od Korytarza Zstępującego prowadzi również Korytarz Wstępujący, także o nachyleniu około 26 stopni, natomiast - tym razem - wiedzie w górę ku Komorze Królowej usadowionej dokładnie w samym sercu piramidy. Nierówności posadzki świadczą o tym, iż i ta komora nie została ukończona przez budowniczych.

Wewnątrz piramidy Cheopsa znajdują się również dwa inne, bardzo ważne pomieszczenia. Są to: Komora Króla oraz Wielka Galeria. Komora Króla o wymiarach 10,5x5,2x5,8 metra jest obudowana granitem. Wielka Galeria natomiast to przedłużenie Korytarza Wstępującego i charakteryzuje się długością sięgającą do 46,5 metrów. Jej ściany również pokryte zostały gładkim wapieniem. Oprócz tego wewnątrz piramidy Cheopsa znajduje się wiele niewielkich otworów – kanałów, prowadzących niekiedy na zewnątrz piramidy, innymi razem - kierujących się w nieznane badaczom kierunki. Być może kanały, o których mowa, prowadzą do ukrytych w piramidzie tajnych pomieszczeń. Póki co, nauka nie potrafi z całą pewnością odpowiedzieć na pytanie o funkcje wszystkich tych „ścieżek”.

Piramida Cheopsa w Gizie od lat budzi kontrowersje i rozbudza wyobraźnię. Sam Herodot pisał o niej, że budowa trwała około 20 lat i zatrudnionych było przy niej 100 tysięcy ludzi. Jak było naprawdę? Dziś trudno na to pytanie odpowiedzieć; dopóki nie wiemy, w jaki sposób przeciągano wielkie bloki skalne, w jaki sposób je układano – nie możemy być niczego pewni, a jedynie opierać się na pewnych hipotezach. Jedno jest jednak pewne. Piramida Cheopsa to dziedzictwo, które podziwia się na całym świecie. Bo kto nie chciałby jej zobaczyć na własne oczy?

Podobne wypracowania do Piramida Cheopsa w Gizie - opis, wymiary, ciekawostki