Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piramida Cheopsa w Gizie - opis, wymiary, ciekawostki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choć Egipcjanie słyną ze wznoszenia wspaniałych i zadziwiających budowli, w tym przede wszystkim piramid, najsłynniejszą, najbardziej znaną na świecie pozostaje jednak przypuszczalnie - powstała w ok. 2560 roku p.n.e. - piramida Cheopsa w Gizie. Skąd ten powszechny podziw?

Najistotniejsze w tej piramidzie wydają się jej wymiary. Kolosalność tej budowli. Wznosi się ona mianowicie na wysokość 137 metrów, a każdy z jej boków stanowi niemal idealnie wymierzone 230 metrów. Tak dokładna konstrukcja musiała być niebywałym przedsięwzięciem, wymagającym ogromnego wysiłku od wielu zmyślnych i posiadających ogromną wiedzę inżynierów. Warto przy tej okazji docenić także zatrudnionych przy budowie rzemieślników, którzy - wbrew wielu przekonaniom - nie byli niewolnikami, a zatrudnionymi i opłacanymi przez władcę pracownikami. Musieli oni wznieść całą budowlę z 2,3 milinów bloków ważących nawet po 2,5 tony.

Co istotne, niezwykłego charakteru całej budowli dodawał również wapień, którym obłożona była piramida. Niestety nie przetrwał on do dziś w tej formie i jego resztki możemy odkryć zaledwie w najniższych warstwach konstrukcji.

Dla Egipcjan najistotniejsze było jednak wnętrze piramidy. W jednej ze ścian,...

Podobne wypracowania