Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hamlet i Fortynbras - kto jest mi bliższy? Odpowiedz i uzasadnij swoją opinię

Hamlet jest głównym bohaterem tragedii Szekspira. Duński książę rozgoryczony po śmierci ojca, który zginął z ręki własnego brata – Klaudiusza – oraz ponownego ślubu matki ze stryjem, przywdziewa maskę szaleńca i na prośbę ducha ojca dokonuje zemsty. Fortynbras natomiast jest królem Norwegii, który objął tron po śmierci ojca, również Fortynbrasa. Wojska norweskie z królem na czele chcą zaatakować Danię. Gdy Hamlet ma ruszyć do Anglii, gdzie wysłać chce go Klaudiusz, Fortynbras zmierza na wojnę z Polską. Król Norwegii zjawia się później, gdy już Hamlet, Laertes i Klaudiusz leżą nieżywi i wyprawia Hamletowi pogrzeb jak bohaterowi przy dźwiękach salw i marsza.

Bliższą mi postacią z dramatu Szekspira jest król norweski. Jest to bohater, który cechuje się roztropnością, rozwagą, rozsądkiem i postępowaniem zgodnym z kodeksem honorowym. W przeciwieństwie do żądnego zemsty Hamleta odznacza się wyważeniem i spokojem. Królewicz duński działa w celu pomszczenia ojca i ukarania sprawcy, który podstępem zasiadł na tronie i ożenił się z królową Gertrudą. Jednak przede wszystkim motorem jego działania staje się rozmowa z duchem zmarłego króla. Następnie, zamiast bezpośredniej konfrontacji...

Podobne wypracowania