Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Król Edyp” - bohaterowie. Charakterystyka

Król Edyp to tytułowy bohater tragedii Sofoklesa. W dziele jest już dorosłym mężczyzną i ojcem czwórki dzieci (Antygony, Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa). Pierworodny syn Lajosa i Jokasty po narodzinach miał zostać porzucony na pewną śmierć. Stało się tak ze względu na przepowiednię wyroczni, z której wynikało, że zabije on ojca. Dziecku przebito także stopy (by zwabić dzikie zwierzęta), stąd właśnie wywodzi się jego imię – Edyp, czyli „ten o obrzękłych stopach”. Malec jednak nie umarł, gdyż został przekazany przez pasterza posłańcowi z Koryntu, który postanowił zanieść go cierpiącemu z powodu bezdzietności królowi.

Kiedy Edyp poznał przepowiednię, stwierdził, że musi opuścić Polibosa oraz Meropę i udać się jak najdalej od Koryntu, by nie doszło do jej wypełnienia. Oczywiście nie wiedział on wtedy, że został znaleziony przez posłańca. Właśnie w czasie jego podróży doszło do wydarzenia zapowiedzianego przez wyrocznię – młodzieniec zamordował Lajosa podczas zwykłej sprzeczki. Następnie bohater dotarł do terroryzowanych przez Sfinksa Teb. Udało mu się rozwiązać zagadkę bestii, więc Kreon oddał mu tron i rękę Jokasty.

W tragedii Sofoklesa Edyp włada już Tebami od dwudziestu lat. Okazał się królem mądrym...

Podobne wypracowania