Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List do Goplany - Napisz list do Goplany w imieniu Grabca - Juliusz Słowacki „Balladyna”

Droga Goplano,

piszę do Ciebie ten list, ponieważ tak wiele wydarzyło się od naszego ostatniego spotkania i uważam, że musimy sobie to wyjaśnić.
   
Chciałbym zacząć od tego, że jestem Ci niesamowicie wdzięczny za uratowanie mnie przed utonięciem. Jednak gdybym miał świadomość, jak bardzo poplącze to losy wiele osób, to może lepiej byłoby, gdybym zginął w odmętach wody. Wiesz, jak bardzo kochałem Balladynę, a Ty, chcąc zdobyć moje uczucie, doprowadziłaś do niej Kirkora. Później zorientowałaś się, że nigdy nie zdobędziesz mojego serca i przemieniłaś mnie w płaczącą wierzbę. Los jednak chciał, że byłem świadkiem morderstwa, którego dopuściła się moja dawna ukochana na swej siostrze – Alinie. Wtedy zrozumiałem, że niewiele dla niej znaczyłem, a ważniejsza była możliwość bycia wielką panią – żoną Kirkora.
   
Sama wiesz, jak historia potoczyła się dalej. Na moją prośbę zmieniłaś mnie w dzwonkowego króla i wręczyłaś mi prawdziwą koronę. To z jej powodu zostałem uśmiercony przez Balladynę, która pragnęła władzy.

Droga Goplano, ja też kiedyś chciałem być wielkim człowiekiem i spędzać czas na licznych ucztach i zabawach. Teraz, z perspektywy czasu, widzę, jak bardzo deprawującą siłą jest władza. W jej obliczu życie ludzkie niemal nic nie znaczy.
   
Chciałbym Cię więc przeprosić za to, że odrzuciłem Twoje uczucie. Myślałem, iż Balladyna naprawdę mnie kocha i przypuszczałem, że przed nami jest naprawdę świetlana przyszłość. Teraz jednak wiem, że zrobiłbym lepiej, gdybym nie wzgardził Twoim uczuciem. Mam nadzieję, że nie żywisz do mnie urazy i jesteś w stanie zrozumieć moje motywy.

Pozdrawiam i życzę Ci szczęścia,
Grabiec

Podobne wypracowania