Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carpe diem - Motyw carpe diem - opracowanie na podstawie wiersza „Daremne żale” Asnyka oraz i innych utworów literackich

Utwór Adama Asnyka pt.: „Daremne żale” stanowi apel młodego poety do przedstawicieli pokolenia romantyków o porzucenie jałowych zachwytów nad swoją młodością i jej osiągnięciami, bowiem świat wokół nich biegnie dalej zmieniając się i wymagając czegoś nowego, czegoś, co bardziej będzie pasować do jego współczesnego kształtu i wymagań. Przeszłość jest zamkniętym rozdziałem historii, nie można więc do niej wrócić, ani jej zmienić, stąd też zamknięcie się w jej okowach nie może przynieść niczego konstruktywnego. Podmiot liryczny tego wiersza zaprasza więc adresatów swojej wypowiedzi do współudziału w teraźniejszości w myśl starożytnej maksymy „carpe diem” - „chwytaj dzień”, to, co dzisiejsze, jest bowiem jedyną obiektywną wartością w życiu człowieka. Prawdziwy podziw budzi nie ta skroń, którą przyozdabia „uwiędłych laurów liść”, lecz ta, która nigdy nie stygnie, rozpalona zawsze gorączką nowych pomysłów i oczekiwaniem przyszłości.

Metafizyczny aspekt motywu carpe diem znalazł również swoją realizację w bardzo popularnym wierszu ks. Jana Twardowskiego pt.: „Spieszmy się”. Jego podmiot liryczny wzywa do wykorzystywania w pełni każdej, nawet najdrobniejszej chwili naszego życia, podpowiadając, iż owym wykorzystaniem jest miłość do innych ludzi. Mamy więc nie tyle „łapać dzień”, co bliskość z ukochanymi osobami, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy zostaną nam odebrane. Tutaj na miejscu jest rozrzutność i miłości nigdy nie należy oszczędzać na jutro - jutro możemy bowiem nie mieć jej na kogo „wydawać”.

W literaturze spotykamy się jednak również z wzorcem negatywnego rozumienia epikurejskiej maksymy nawołującej do korzystania z chwili obecnej. W utworze „Don Juan czyli Kamienny Gość” Tirso de Moliny została zaprezentowana sylwetka młodzieńca, który bez jakichkolwiek ograniczeń korzysta z uroków życia, nie zastanawiając się nad tym, co przyniesie jutro. Dla Don Juana najważniejsza jest chwila, która trwa teraz, a najwyższym celem - uczynienie jej najprzyjemniejszą, jak tylko jest to możliwe. Młodzieniec trawi swoje życie na hulankach i kolejnych romansach myśląc, że czas sądu jest jeszcze na tyle daleko, że zdąży poprawić się i przeprosić za swoje grzechy, dopóki zaś cieszy się młodością i powodzeniem u kobiet - powinien z tego korzystać. Kara spada na niego zupełnie niespodziewanie, na długo przed terminem, który przewidział. Kierująca jego życiem zasada „carpe diem” okazała się wobec tego prawdziwym przekleństwem.

Podobne wypracowania do Carpe diem - Motyw carpe diem - opracowanie na podstawie wiersza „Daremne żale” Asnyka oraz i innych utworów literackich