Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Mity greckie - uniwersalizm mitów greckich

Mity greckie - uniwersalizm mitów greckich

Mit (z gr. mythos – „myśl”) to opowieść dotycząca otaczającego świata. Człowiek starożytny kreował mity w celu wyjaśnienia tajemnic przyrody czy psychologii, których nie umiał wytłumaczyć w sposób racjonalny.

Mity możemy podzielić na mity kosmogoniczne (o powstaniu wszechświata), teogoniczne (o narodzinach bogów), antropogeniczne (o pochodzeniu człowieka), genealogiczne (o pochodzeniu rodów, także o geneaologii bohaterów), eschatologiczne i soteriologiczne (o życiu pośmiertnym i zbawieniu człowieka) oraz kalendarzowe (o porach roku kalendarzowego).

Mitologia grecka to zbiór mitów (najwcześniejsze odniesienia można odnaleźć już w twórczości Homera), wyjaśniających funkcjonowanie świata oraz miejsce człowieka w nim. Zjawiska niewytłumaczalne przypisywane są w nich aktywnej działalności bóstw rządzących życiem człowieka. Mity przechowują jednak w sobie pewne znaczenie uniwersalne, co oznacza, że przesłanie ich możemy odnieść do życia zarówno człowieka starożytnego, jak i współczesnego.

Przykładem takiego mitu o uniwersalnym przesłaniu jest niewątpliwie mit o Dedalu i Ikarze. Ojciec i syn, uwięzieni przez króla Minosa na wyspie Krecie, uciekają stamtąd przy...

Podobne wypracowania