Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Jan Twardowski „O maluchach” - interpretacja i analiza utworu

Jan Twardowski „O maluchach” - interpretacja i analiza utworu

Jeden z wierszy księdza Jana Twardowskiego pt.: „O maluchach” poświęcony został dzieciom. Sytuacja przedstawiona w wierszu to zapewne niedzielna msza w kościele, na którą przyszli również najmłodsi. Adresatem może być ktoś, kto nie przebywał w tym czasie w świątyni lub po prostu nie zwracał uwagi na dzieci.

Dwie pierwsze części wiersza opowiadają o tym, jak dzieci zachowywały się podczas mszy świętej, co zajmowało ich uwagę. Kolejna i ostatnia część, to zaledwie jeden wers: „ale Jezus brał je z powagą na kolana”. Ta część została wyróżniona graficznie, poprzez pauzy, które ją poprzedzają. Są to jedyne znaki interpunkcyjne w utworze. Długość wersów jest zróżnicowana, waha się od czterech do dwudziestu dwóch sylab.

Podmiot liryczny stwierdza, że jedynie dzieciom „nie nudziło się w czasie kazania” i ciągle miały „coś do roboty”. Po tych słowach następuje szereg wyliczeń czynności, którym najmłodsi się oddawali. Było to „oswajanie” parasoli zawieszonych na kościelnych ławach, przyglądanie się upuszczonemu futerałowi na okulary, pokazywanie języka, liczenie nóg, podnoszenie szpilek. Rzeczy proste i oczywiste bardzo je dziwiły, np. to, że ksiądz nosi...

Podobne wypracowania