Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Nike” - interpretacja i analiza wiersza

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Nike, Nike z Samotraki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nike” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej to wiersz z tomu „Pocałunki”, który ukazał się w 1926 r. Ta miniatura poetycka liczy jedynie cztery wersy – jest więc utworem krótkim i ulotnym, a jej czytanie może przypominać tytułowy pocałunek.

Inspiracją dla poetki była rzeźba „Nike z Samotraki”. Jej powstanie datowane jest na II lub III w. p.n.e. Obecnie znajduje się w Paryżu, gdzie można oglądać ją w Luwrze. Najbardziej charakterystyczną cechą posągu są ucięte ręce oraz głowa. Jednak dzieło nadal prezentuje się wspaniale, a owo wybrakowanie w pewnym sensie czyni je jeszcze bardziej intrygującym.

Rzeźba jest dla poetki przyczynkiem do opisania odrzuconej miłości, która  staje się przez to kaleka, podobnie jak posąg. Jednak nie zostaje ona pokonana, nadal stara się wyciągnąć swoje urwane ręce. Porównanie do „Nike z Samotraki” pokazuje, jak silna jest kobieta i jej uczucia. Pomimo porażki potrafi nadal iść do przodu i wyciąga dłonie po więcej.

Warto zastanowić się nad wizją miłości w tym utworze. Stanowi ona największą wartość dla odrzuconej ukochanej. W jej imię krzywdy nie są straszne. Kobieta robi wszystko, żeby ponownie posmakować uczucia. Miłość też jest porównana...

Podobne wypracowania