Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - Symbolizm w „Dzikiej kaczce” Ibsena

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Henryka Ibsena pt.: „Dzika kaczka” rozgrywa się w przestrzeni realnej. Norweskie miasteczko, zwykłe rodziny, składające się ze zwykłych ludzi, obdarzonych wadami i zaletami. Intryga także należy do tej przestrzeni - są to zdarzenia, które mogły mieć miejsce w prawdziwym świecie. Nawet dzika kaczka, mieszkająca na strychu nie jest zjawiskiem nadzwyczajnym. W tym realnym świecie znajdują się symbole, które odsyłają głębiej, oddając ukryte znaczenie swoich przedstawień.

Głównym z nich jest tytułowy ptak. Dla każdego z bohaterów oznacza on co innego, jest jakby alegorią ich pojedynczych losów. Stary Ekdal widzi w kaczce swoje odbicie - zdradzonego i oszukanego przez partnera w interesach. Tak jak latające stworzenie zostało postrzelone, tak i on doznał krzywdy od swojego dawnego przyjaciela. Dla Grzegorza ptak jest symbolem jego przyjaciela - Hialmara, który podobnie jak postrzelone zwierzę szybuje w dół, wpada w moczary. Przez to porównanie próbuje on wytłumaczyć przyjacielowi, że musi się pogodzić z przeszłością Giny, zacząć żyć z nią w prawdzie. Siebie, człowieka niosącego wsparcie, wyobraża sobie Grzegorz jako psa myśliwskiego, który podnosi kaczkę (w tym wypadku Hialmara) i ratuje...

Podobne wypracowania