Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

C.S. Lewis „Opowieści z Narnii” - charakterystyka Pana Tumnusa

Pan Tumnus to jeden z bohaterów książki „Opowieści z Narnii”, napisanej przez angielskiego pisarza, C.S. Lewisa. Pan Tumnus jest faunem, czyli pół-człowiekiem, pół-kozłem. Ma koźle nogi, kopytka i ogon, a od pasa w górę wygląda jak człowiek. Faun mieszka w niewielkim domku w lesie, niedaleko od miejsca, które łączy dwa istniejące w książce światy – fantastyczny, czyli Narnię z realnym, czyli prowincjonalną Anglią czasu II wojny światowej.

Domek pana Tumnusa jest urządzony bardzo przytulnie, w środku jest dywan, fotele, stół i szafka, a także kominek. Faun ma dobre serce, ale zmuszony przez Białą Czarownicę, władająca Narnią, porywa dla niej dzieci, jakie napotka w okolicy. Wiedźma boi się wszystkich dzieci, bo z przepowiedni wynika, że kiedyś pozbawią jej władzy. Dlatego zastrasza pana Tumnusa i zmusza go do współpracy. Faun jednak nie daje się do końca zniewolić, kiedy spotyka Łucję, najmłodszą z rodzeństwa przebywającego w domu profesora, która jako pierwsza znalazła wejście do Narnii przez starą szafę, rezygnuje z planu porwania dziewczynki. Pan Tumnus ma wyrzuty sumienia, mówi Łucji o niebezpieczeństwie, jakie czyha na dzieci w Narnii. Być może podoba mu się dobroć dziewczynki, jej naturalność...

Podobne wypracowania