Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Symbolika nazw osobowych w „Czarodziejskiej górze” T. Mann

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Czarodziejska góra” Tomasza Manna to jedna z najważniejszych powieści niemieckich ubiegłego wieku. Mann wydał ją w 1924 roku. Akcja książki toczy się przed I wojną światową i opowiada o  losach Hansa Castorpa, młodego Niemca, który przyjeżdża na wypoczynek do sanatorium w szwajcarskim Davos. Mężczyzna, mimo młodego wieku, choruje na płuca, dlatego planowany na trzy tygodnie kuracja znacznie się przedłuża - Castorp spędza w sanatorium aż siedem lat. Pobyt w placówce to tak naprawdę okres dojrzewania młodego człowieka, kształtowania jego charakteru, a to dzięki napotkanym tam ludziom. Każdy z nich reprezentuje określone poglądy, czego odpowiednikiem są ich nazwiska.

Symboliczne i znaczące jest również nazwisko głównego bohatera: Hans Castorp. Hans to bardzo pospolite imię w Niemczech, symbolizujące właściwie ogół mężczyzn, bohater o takim imieniu odpowiada tysiącom ludzi i może być każdym z nich. Castorp, to, jak pisze autor powieści, nazwisko głównie mieszkańców północnych, nizinnych obszarów Niemiec a na dodatek zawiera w sobie człon „tor”, co po niemiecku znaczy „głupiec”. Jest to nawiązanie do osobowości głównego bohatera - przybywa do sanatorium jako...

Podobne wypracowania