Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski - „Treny” - „Tren XVI” - interpretacja i analiza trenu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Treny” Jana Kochanowskiego stanowią nie tylko literacki pomnik zabranej  przez śmierć w młodym wieku Urszuli, ale są także odbiciem psychiki jej ojca – wybitnego poety doby renesansu. Kiedy gniew i emocje nieco opadły, podmiot liryczny próbuje interpretować to, co go spotkało przez pryzmat rozumu. „Tren XVII” jest właśnie takim filozoficznym rozważaniem nad cierpieniem.

Nie sposób przeprowadzić analizy tego dzieła bez krótkiego przybliżenia głównych założeń stoicyzmu. Ten sposób myślenia powstał w starożytnej Grecji około III w. p.n.e., a za jego ojca uznaje się Zenona z Kition. Z całego dorobku tej filozofii najszerszym echem odbiła się tzw. „stoicka postawa”. Takim określeniem charakteryzuje się neutralny, pozbawiony emocji stosunek do zewnętrznych wydarzeń. Dotyczyło to zarówno smutków, jak i radości. Celem tej swoistej pozy było osiągnięcie pełnego spokoju, a co za tym idzie – szczęścia. W wielu napisanych przez siebie utworach Jan Kochanowski daje wyraz swojego poparcia dla stoicyzmu i epikureizmu. Zastanówmy się teraz, jak zmienił się jego światopogląd wobec wielkiej tragedii, która go spotkała.

Już z pierwszej strofy możemy wyczytać, jak wielkie...

Podobne wypracowania