Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

WOS - strona 14

 • Chrześcijańska demokracja a konserwatyzm - porównanie i charakterystyka orientacji politycznych

  Chrześcijańska demokracja podobnie jak konserwatyzm odwołuje się do tradycji chrześcijańskich. Konserwatyzm zwraca szczególną uwagę na znaczenie religii w życiu człowieka. Religia jest dla konserwatyzmu wzorem cnót, dlatego człowiek powinien postępować zgodnie z zaleceniami religijnej etyki. Konserwatyści bardzo chętnie korzystają ... »

 • Chrześcijańska demokracja, chadecja - geneza, przedstawiciele, program

  Chrześcijańska demokracja, potocznie zwana chadecją, to nurt polityczny, którego początki sięgają XIX w. Chadecja była reakcją na wzrost znaczenia myśli socjalistycznej i ateistycznej. Ateizm i socjalizm w owym czasie bardzo agresywnie wypierał naukę katolicką, co zmusiło myślicieli katolickich do defensywy. Socjalizm laicyzował społeczeń... »

 • Cisza wyborcza - definicja, charakterystyka

  Cisza wyborcza jest terminem, który wchodzi w skład ustroju wyborczego w danym kraju. Jest to okres w czasie, którego nie można dokonywać agitacji na rzecz danego kandydata politycznego. Cisza wyborcza w teorii oznacza oczywiście czas w którym społeczeństwo dokonuje wyboru kandydata i swój zamysł zamienia w podpisan... »

 • Civil law - definicja, opis, przykłady

  Pojęcie civil law oznacza system prawa kontynentalnego, czyli prawa właściwego dla krajów Europy kontynentalnej (w tym Polski), większości krajów Azji i Ameryki Południowej, a także pewnej grupy państw afrykańskich. Cechą charakterystyczną civil law, wyróżniającą ten system prawa od systemu właściwego dla krajów an... »

 • Co oznacza być człowiekiem „ubogim w duchu”? Wypracowanie

  Pierwsze błogosławieństwo spośród dziewięciu wypowiedzianych przez Chrystusa w Kazaniu na Górze brzmi: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo niebieskie”.  Znaczenie zwrotu „ubodzy w duchu” nie jest tu jednoznaczne – nie wiadomo na pewno, która ze znanych... »

 • Common law - prawo. Definicja, charakterystyka, przykłady

  „Common law” to termin oznaczający prawo, które jest charakterystyczne dla krajów anglosaskich – przede wszystkim dla Wielkiej Brytanii i krajów, na które Wielka Brytania miała duży historyczny wpływ, np. na USA i większość państw Wspólnoty Narodów. Prawo anglosaskie wyróżnia si... »

 • Cyberdemokracja, demokracja elektroniczna, e-demokracja - definicja, charakterystyka, przykłady

  Przez, nadal mało popularną, nazwę e-demokracja (także: demokracja cyfrowa, cyberdemokracja lub technodemokracja) rozumieć należy wykorzystywanie elektronicznych technik w sprawowaniu władzy demokratycznej. Takie zastosowanie nowoczesnej elektroniki to bez wątpienia rewolucja, choć zauważyć należy, że społeczeństwo polskie stoi dopiero u jej pro... »

 • Cypr - Grecja - charakterystyka stosunków między Cyprem i Grecją. Opracowanie

  Cypr jest wyspą położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego w odległości około 1000 kilometrów od greckiego Peloponezu. Mimo tej dość znacznej odległości, już w XII i XI wieku p.n.e. wyspę kolonizowali Achajowie (przodkowie dzisiejszych Greków), niosąc tu swoje zwyczaje, religię i kulturę. Warto dodać, że wcześniej wysp... »

 • Cypr - konflikt na Cyprze - przyczyny, przebieg, skutki. Opracowanie

  Cypr jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym w bliskim sąsiedztwie Turcji, w związku jednak z bogatą historią tego regionu, wyspę zamieszkiwali zarówno potomkowie Greków, jak i Turków. W 1960 r. Cypr uzyskał niepodległość z rąk brytyjskich – od tamtego czasu narastał konflikt między ludnością pochodzenia grecki... »

 • Cywilizacja - definicja, charakterystyka

  Cywilizacja, jako pojęcie w ujęciu socjologicznym, to określenie poziomu rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, ze specjalnym uwzględnieniem kultury materialnej, czyli, przede wszystkim, nauki oraz techniki. Są one bowiem traktowane jako środki pozwalające na lepsze funkcjonowanie jednostki w aspekcie życia codziennego, czyli wpro... »