Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

WOS - strona 15

 • Cywilizacja według Huntingtona - opracowanie

  Samuel Huntington to wybitny amerykański politolog. Huntington żył w XX wieku i był autorem wielu publikacji naukowych, jednak największy rozgłos przyniósł mu, napisany w latach dziewięćdziesiątych, artykuł „Zderzenie cywilizacji”. Zawierał on teorię geopolityczną, mówiąca, iż istnieje w czasach współczesnych m... »

 • Czarne Pantery - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

  Lata 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych to przede wszystkim czas prężnie rozwijających się ruchów kontestacyjnych oraz wydarzeń politycznych, które wstrząsnęły opinią publiczną. Zabójstwo prezydenta Kennedy’ego oraz wojna w Wietnamie wywołały liczne protesty. Dodatkowo pojawiła się kwestia walki o równoupraw... »

 • Czarny Wrzesień – organizacje terrorystyczne – charakterystyka

  Jedną z najsilniejszych palestyńskich organizacji terrorystycznych była Al-Fatah, w ramach której powstał szereg mniejszych jednostek i odłamów. Na początku lat 70. wyodrębnił się z niej ruch Czarny Wrzesień. Swoją nazwę zawdzięcza wrześniowym wydarzeniom roku 1970, kiedy to król Jordanii, Husajn I, w odpowiedzi na nieudan... »

 • Czechosłowacja - Karta 77 - definicja, opis, znaczenie

  Karta 77 – czechosłowacka opozycja, niezależne stowarzyszenie, organizacja zawiązana w 1976 roku, oficjalnie powołana do życia 1 stycznia 1977 roku (stąd nazwa), kiedy to ogłoszono ich deklarację, podpisaną przez 243 osoby (w większości Czechów, w zdecydowanej mniejszości Słowaków). Sygnatariuszami byli między innymi: V&aacut... »

 • Czechy - religia w Czechach. Opracowanie tematu

  Czechy są państwem środkowoeuropejskim, południowym sąsiadem Polski. Historia państwa czeskiego sięga IX wieku i wcześniej – pierwszego zjednoczenia zamieszkujących tamte tereny plemion słowiańskich. W 884 roku czeski władca Borzywoj I przyjął religię chrześcijańską. Warto przypomnieć, że 80 lat później (966 r.) religię chrześcijańs... »

 • Czerwone Brygady - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

  Włochy lat 60. stały się teatrem wystąpień młodzieżowych zainspirowanych m.in. chińską rewolucją kulturalną w duchu marksistowskim. Kontestacja młodych przeciw opresyjnemu systemowi władzy wkrótce przybrała zorganizowane formy. Zafascynowani poglądami Karola Marksa, Mao Zedonga i Che Guevary studenci uniwersytetu w Trento stworzyli, pod... »

 • Czerwoni Khmerowie - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

  Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku na arenie politycznej Kambodży pojawiła się nowa, niezwykle rewolucyjna siła - Czerwoni Khmerowie (Komunistyczna Partia Kambodży). Ekstremistycznemu ugrupowaniu przewodzili: Khieu Samphan, Leng Sary i Saloth Sar, który oficjalnie działał pod pseudonimem Pol Pot. Opowiadali się za obaleniem monarchii (... »

 • Człowiek - Osobowość człowieka i jej cechy. Opracowanie

  Osobowość człowieka to ogół stałych cech jednostki, które pozwalają na funkcjonowanie w świecie i środowisku społecznym. Osobowość traktowana jest również jako indywidualna integracja myśli, uczuć oraz stanów psychicznych.Nasza osobowość rozwija się już od samym narodzin. Małe dziecko kształtuje ją przede wszystkim po... »

 • Człowiek jako istota społeczna - rozwiń temat

  Każdy człowiek przychodząc na świat, przeznaczony jest do egzystencji pośród ludzi. Życie, miłość, radość, cierpienie – wszystko to zachodzi wśród innych. Otoczenie jest dla nas tak ważne, że odizolowanie od niego oznacza samotność – uważa się, że jest to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może spotkać człowieka.Dlaczego ... »

 • Człowiek w liberalizmie - Liberalizm a człowiek. Opracowanie

  Liberalizm to pogląd, styl myślenia, który w centrum stawia jednostkę ludzką, jej prawa, wolność wyboru.Jednostka ludzka i refleksja o niej stanowi podstawę wszelkich doktryn liberalnych. Wolność jednostki przejawia się we wszystkich sferach życia. Oznacza to wolność w sferze religii i myśli, dobrowolność wyboru najbardziej dogodnego świa... »