Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Interpelacja, zapytanie poselskie - Interpelacja a zapytanie poselskie - porównanie i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Interpelacja i zapytanie to dwie formy aktywności posłów w sejmie w stosunku do przedstawicieli Rady Ministrów. Mają one na celu kontrolowanie bieżącej działalności ministrów, premiera i całego rządu.

Interpelacja (łac. interpellatio – przerwanie) polega na tym, że dany poseł swoje pytanie (zgodnie z art. 192 ust. 1 – pytanie musi dotyczyć spraw zasadniczych i dotyczyć problemów związanych z polityką państwa) w postaci pisemnej przekazuje Marszałkowi Sejmu, a ten odczytuje je w odpowiednim momencie obrad sejmu (dzienny punkt obrad „Informacja bieżąca” lub „Pytania w sprawach bieżących”). Pytanie to powinno być uzupełnione o krótkie streszczenie aktualnej sytuacji, odpowiadającej tematyce pytania. Adresatem interpelacji poselskiej może być zarówno poszczególny minister, jak i cały rząd, a także premier, którzy od momentu wystosowania interpelacji mają 21 dni na pisemną odpowiedź. Nad interpelacją poselską może toczyć się debata sejmowa. Aktualnym przykładem interpelacji jest interpelacja poselska adresowana do ministra gospodarki: „Interpelacja w sprawie sprzedaży mieszkań zakładowych Katowickiego Holdingu Węglowego”.

Zapytania poselskie to natomiast nieco inna, choć...

Podobne wypracowania