Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Immunitet - Immunitet sędziowski - co to jest immunitet sędziowski? Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Immunitet to instytucja, która uwalnia posiadającą ją osobę od różnego rodzaju obciążeń – dana osoba nie podlega wówczas niektórym przepisom prawa. Instytucja immunitetu ma na celu m.in. zachowanie niezależności ważnych instytucji państwowych i niedopuszczania do sytuacji wywierania negatywnych nacisków. Jednym z rodzajów immunitetu jest immunitet poselski, innym – immunitet sędziowski. Ich specyfika wynika ze stanowisk, jakich dotyczą.

W związku z faktem, że sędziowie pełnią bardzo odpowiedzialną funkcję zarówno w państwie, jak i w społeczeństwie, istotne jest, by zapewnić im niezależność i niezawisłość. Jednym z elementów ochrony sędziów przed zależnością, próbami szantażu czy odsunięciem od sprawy na podstawie nieprawdziwych zeznań jest właśnie immunitet sędziowski.

Instytucję immunitetu sędziowskiego opisuje Konstytucja RP (art. 181), w której stwierdza się, że sędzia nie może bez wcześniejszej zgody ustalonego w ustawie sądu zostać pociągnięty do odpowiedzialności w sprawach karnych. Sędzia nie może także zostać pozbawiony wolności – immunitet sędziowski jest jednak ograniczony w momencie, kiedy sędzia zostanie złapany na gorącym uczynku i jego zatrzymanie będzie miało...

Podobne wypracowania